В понеделник - 4 април, ВМРО ще внесе 11 конкретни искания до френската фирма „Веолия" - сегашeн собственик на „Софийска вода".

Исканията засягат прозрачността при ценообразуването на водата, която ползват столичани и клаузите на концесионния договор. Ако от фирмата не дадат ясни и точни отговори на въпросите, ВМРО ще внесе искане до главния прокурор да бъде образувана проверка на дружеството от 2009 г. насам.

Това стана ясно днес на прессонференция на ВМРО.

Лидерът на партията Красимир Каракачанов припомни, че в средата на март в София над 3000 души се включиха в протест срещу монополистите - електроразпределителните и ВиК дружества. „Хората са недоволни, защото освен, че не се спазват техните потребителски права, договорът за концесия на водата в София е обвит в потайност и те нямат реална представа за това какво плащат всеки месец." - коментира Каракачанов.

В петък общинският съветник от ВМРО Ангел Джамбазки внесе подробен доклад за разваляне на концесията в Столичния общински съвет. Ако общинските съветници не вземат такова решение, ВМРО има готовност да започне инициатива за произвеждане на местен референдум в столицата за разваляне на договора.

Договорът за концесия е сключен през 1999 г. и предоставя на търговското дружество правото на ползване на ВиК-мрежата на столицата и изключителното право на предоставянето на ВиК-услуги в рамките на общината. ВМРО иска възстановяване на общинското дружество. В момента собственик на „Софийска вода" е „Веолия уотърс"  - френска компания, водеща сред дружествата във водния сектор в световен мащаб.

Основните аргументи за разваляне на договора са неправомерно високата цена на услугата и големият процент общи загуби на вода, които противоречат на концесионните задължения. Съгласно данни от ДКЕВР, загубите за 2009 г. са 60,26%. Съгласно приетия си бизнес план обаче, „Софиийка вода" АД следва да свали загубите до 50% за 2009 г. За 2010 г. пък загубите следва да са 47%, но вероятно ще бъдат отново около 60%, поясняват от ВМРО.  За сравнение през 1970 г. общите загуби са 23,35%.

Общите загуби на вода не намаляват с годините, а в същото време „Софийска вода" отчита милиони инвестиции, които се калкулират в цената на ВиК-услугата, посочват от ВМРО и поясняват, че „Софийска вода" АД има изгода да поддържа висок процент загуби, за да се оправдаят милионите инвестиции и високите необходими годишни приходи за доставянето на вода, отвеждането й и пречистването й.

Според ВМРО колкото по-високи са количествата неотчетена вода (загубите), толкова повече се увеличават необходимите годишни приходи, а оттам и цената. Именно поради тази причина цената за София се увеличава непрекъснато. От партията нарекоха това ценова спирала.

Представителите на ВМРО цитираха отчет на „Софийска вода", според който дружеството е взело заем от над 30 милиона лева от дружеството майка „Юнайтед ютилитиз", при 17% капитализирана годишна лихва. Заради сериозната лихва, в края на 2009 г. заемът вече е над 72 млн. лева. От ВМРО посочиха за сравнение заем на дружеството от Европейската банка за възстановяване и развитие, който е само със 7% лихва.

От ВМРО са на мнение, че заемът с висока лихва от дружеството майка вероятно е прост механизъм за източване на средства по посока на дружеството майка. Този заем също се калкулира в нашите сметки, посочват от ВМРО.

В момента ВМРО обжалва пред Върховния административен съд последното решение на ДКЕВР за увеличение на цената на ВиК-услугата в София като незаконосъобразно.

Стотици са сигналите и оплакванията на граждани, свързани с дейността на „Софийска вода" АД - по отношение на високата цена и на качеството на услугата, надписването на сметки, нескончаемите ремонти и аварии, ниското налягане в определени части на София и т. н.