В Балчик се проведе обществено обсъждане за откритата от съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) процедура за оптимизиране на структурата и организацията на дейността на районните съдилища от съдебния район на Окръжен съд-Добрич. С нея се предлага закриване на Районен съд-Каварна и обединяването му с Районен съд-Балчик, съобщиха от ВСС.

Това е първото от поредицата обсъждания по процедурите за реорганизацията на районни съдилища от състава на окръжните съдилища в Добрич, Ямбол, Хасково, Стара Загора и Габрово. В дискусията участваха членовете на ВСС Даниела Марчева, Атанаска Дишева и Цветинка Пашкунова, както и повече от 120 представители на професионалната общност - съдии, прокурори, адвокати, нотариуси, а също и добрички депутати, областният управител на Добрич, кметовете на общините Каварна и Шабла, кметове и кметски наместници на населени места в региона, представители на бизнеса, неправителствени организации и граждани.

Участниците в общественото обсъждане от региона се обединиха против закриването на Районен съд-Каварна.

В началото на дискусията Даниела Марчева заяви, че към момента не са предприети стъпки за закриване на Районния съд в Каварна. Тя изложи мотивите за предложеното обединяване на двете районни съдилища. Сред тях са препоръките на ЕК за решаване на проблема с натовареността чрез реформа на съдебната карта едновременно с развитие на електронното правосъдие.

По време на обсъждането беше посочено, че броят на съдиите е достатъчен, за да се осъществяват нормално правораздавателните функции, но те са неправилно разпределени спрямо броя на делата. Предвид рестриктивния бюджет и факта, че България е на едно от първите места в ЕС по брой съдии на глава от населението обаче, проблемът с натовареността не можело да бъде разрешен чрез увеличаване щата на по-натоварените съдилища и се налагало използване на алтернативни методи за изравняване на натовареността. Вече 3 години се очаквало придвижването на изпратени чрез ВСС в парламента законопроекти на съдии, целящи облекчаване на натовареността. Под натиска на проблема с неравномерната натовареност и предвид изключителните правомощия на ВСС да променя границите на съдебните райони, да закрива и разкрива съдилища, единствената алтернатива за съдийската колегия била да предприеме съответни действия в отговор на очакванията на съдиите и на препоръките на ЕК за справяне с този проблем.

В рамките на дискусията бяха цитирани и конкретни данни за бюджета на Районен съд - Каварна, който е над 700 000 лв., като през последните години се наблюдава равномерен ръст в средствата за издръжка средно с около 100 000 лв. на година. Средномесечно един съдия от районните съдилища постановява между 2,46 до 5 решения и присъди. В Районен съд-Каварна за 2021 г. присъдите са общо 13 при щат 3-ма съдии. Делът на заповедните дела е около 65%, като това са дела с ниска правна и фактическа сложност, по които не се провеждат открити съдебни заседания и на практика се придвижват бързо. По-голямата част от гражданските дела след заповедните са брачни, след това са установителните искове.

Протест срещу закриването на Районния съд в Каварна

Протест срещу закриването на Районния съд в Каварна

Протестиращите блокираха пътя към ГКПП "Дуранкулак"

Даниела Марчева обясни, че при избора на съдебни райони в първия етап от реформата, която би следвало впоследствие да обхване цялата страна, съдийската колегия е избрала варианти, при които при реализицията на най-тежкия сценарий - закриване на съд, негативните последици ще бъдат най-малки или по-скоро ползите ще бъдат по-големи от вредите. Обърнато бе внимание, че основният дискурс е достъпът до правосъдие - изградена пътна и транспортна инфраструктура, както и как би се отразила промяната на най-слабата част от обществото - възрастни и самотни хора.

Против закриването на Районен съд-Каварна се изказаха депутатът Мая Димитрова, Галин Господинов - областен управител на Добрич, Елена Балтаджиева - кмет на Община Каварна, Йордан Стоянов - председател на Общински съвет-Каварна, адв. Мила Иванова и председател на Правната комисия към Общински съвет-Каварна,Мариан Жечев - кмет на Община Шабла, Веселин Йорданов - кмет на село Дуранкулак, Павлина Димитрова - кметски наместник на с. Селце, адв. Милен Кадикянов - председател на Адвокатския съвет на Адвокатска колегия-Добрич, Цонко Цонев, Йордан Попов - нотариус и председател на сдружение "Гражданско общество", Петър Марковски - нотариус, Милена Бончева - пробационен инспектор и председателят на Пробационен съвет с район на действие Районен съд-Каварна, Янко Янков - съдия в Апелативен съд-Варна, Галатея Ханджиева - председател на Окръжен съд-Добрич, Веселина Узунова - председател на Районен съд-Каварна, Калин Гавраилов - прокурор в Териториално отделение-Каварна към Районна прокуратура-Добрич, Мария Дончева - началник на отдел "Закрила на детето"-Каварна, Никола Воденичаров - работодател и юрист и Йорданка Павловска - управител на фирма за преводи и легализация на документи.

Те изложиха аргументи, доводи и съображения за стратегическото положение на съдебния район, за рисковете от ограничаване достъпа до правосъдие, очакваното повишаване на цените на правните услуги, невъзможността гражданите да търсят защита на своите права и законни интереси, отрицателния ефект от разстоянията до най-отдалечените населени места в региона, високите пътни разходи и липсата на редовен транспорт в част от селищата, както и конкретни проблеми, произтичащи от социално-демографската, технологичната, икономическата и транспортната структура на общините Каварна и Шабла, потенциалните практически затруднения за дейността на адвокатите и нотариусите. Обърнато бе внимание на необходимостта от запазване на Районен съд-Каварна, предвид граничния район, в който се намира, наличието на морска и сухопътна граница, натовареността на граничния контролно-пропусквателен пункт "Дуранкулак", бежанския поток, високата опасност от извършване на престъпления свързани с трафик на хора и стоки и други.

Коментирани бяха евентуалната липса на икономически ефект, очакваните затруднения в областта на наказателното правораздаване и взаимодействието между прокуратура, МВР и съд, забавяне на съдопроизводствените действия, както и липсата на каквато и да е възможност реформирането на съдилищата в Каварна и Балчик да се отрази на натовареността на съдиите в тях или на който и да е друг районен съд от съдебния район на Окръжен съд-Добрич или в страната. Обсъдени бяха и аспекти от практиката отдел "Закрила на детето", затруднения за работодателите от региона, проблеми при връчване на призовки и съобщения от кметските наместници, оскъпяването на адвокатските услуги, както и извършването на преводи и легализация на документи.

На членовете на съдийската колегия към ВСС бяха връчени становища против закриването на Районен съд-Каварна от Община Шабла, от кмета на Община Каварна, както и протокол от проведено заседание на Общински съвет-Каварна, с приложена подписка от жителите на гр. Каварна, позиции на съдиите при Районен съд-Каварна, и на прокурорите при Районна прокуратура-Добрич.

Общественото обсъждане приключи с ангажимент на членовете на ВСС всички изложени съображения и споделени рискове да бъдат обсъдени и взети предвид от съдийската колегия.