С три заповеди на министъра на околната среда и водите през месец май се обявяват нови защитени територии - две защитени местности и една природна забележителност.
Със Заповед № РД - 208 от 05.03.2020 г. е обявена защитена местност "Средно поречие на река Негованка", в землищата на село Ново село и село Емен, община Велико Търново, област Велико Търново (обн. ДВ, бр. 40 от 05.05.2020г.), с обща площ от 521,865 дка. Новата местност е заведена под номер 599 в Държавния регистър на защитените територии при Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Защитената местност е обявена с цел опазване на характерен карстов ландшафт, крайречни гори и групи вековни дървета по поречието на река Негованка, където има находища на застрашени и защитени растителни видове - елвезиево кокиче, и снежно кокиче, местообитания на застрашени, уязвими и защитени животински видове - черен щъркел, обикновен мишелов, бухал, гарван гробар, видра, европейска дива котка и др. Предложението за обявяване на защитената територия е внесено в МОСВ от кметство Ново село и Туристическо дружество "Академик - ВТУ".
На територията на защитената местност са забранени редица дейности като строителство, промени в хидроложкия режим и речното легло на река Негованка, добив и изземване на инертни материали, разораване и залесяване и др.
Защитена местност "Средно поречие на река Негованка" не се припокрива със защитени зони от екологичната мрежа "Натура 2000". Намира се в относителна близост до природна забележителност "Каньон на река Негованка" и защитена зона "Емен" за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.
Със Заповед № РД - 212 от 06.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите е обявена защитена местност "Серапионова пещера", в землището на село Лютиброд, община Мездра, област Враца с обща площ от 2,21 дка, заведена под номер 600 в Държавния регистър на защитените територии при Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Защитената местност е обявена с цел опазване на местообитания на видове прилепи от национална и европейска значимост: голям подковонос , малък подковонос, южен подковонос, голям нощник, остроух нощник, пещерен дългокрил, дългопръст нощник, както и видове безгръбначни животни, сред които и троглобионтното насекомо Beskovia bulgarica. Предложението за обявяване на защитената територия е на Дирекция на природен парк "Врачански Балкан".
На територията на защитената местност са забранени строителство, извеждане на сечи, с изключение на санитарни, изкопна и друга дейност, водеща до трайни промени на ландшафта, скално катерене и екипиране на катерачески маршрути, провеждане на снимки и масови мероприятия, влизане в пещера в периодите 25 май-31 юли и 1 ноември-1 април и др.
Със Заповед № РД-209 от 05.03.2020 г. е обявена природна забележителност "Пещера "Дедова дупка", в землището на село Челопек, община Враца, област Враца с обща площ от 15 дка и подземните части на пещерата, заведена под номер 546 в Държавния регистър на защитените територии при Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Природната забележителност е обявена за защитена с цел опазване на характерен подземен ландшафт, включващ 28-метрова пропастна пещера, забележителна със своите калцитни образувания - сталактити, сталагмити, сталактони, дендрити, завеси, повлеци, ситрови езера, както и калцитни кристали с дължина 5-12 см., скална гъба и езеро.
Предложението за обявяване на защитената територия по реда на глава трета от ЗЗТ е внесено в МОСВ отново от Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан".
Процедурите по обявяване и на трите защитени територии са проведени в съответствие с изискванията на Глава трета от ЗЗТ. Проведени са комисии на основание чл. 38, ал. 1 от ЗЗТ с представители на заинтересованите институции, които след проведена дискусия са приели предложенията за обявяването им.