Великотърновката Илка Иванчева три години търси решение за имота си със статут със статут на паметник на културата, информира БНР.
С помощта на Община Велико Търново през 2015 година тя реновирала къщата си, но на следващата година при самосрутването на съседния имот, който също е културна ценност, върху къщата на Иванчева са нанесени сериозни щети и последвала принудителна мярка от Министерството на културата да събори имота си.
"680 са имотите, обявени за културни ценности във Велико Търново. Състоянието им не е добро", обяснява арх. Донка Колева от общинската дирекция "Култура и туризъм":
Една от тези рискови е имотът паметник на културата на 62-годишната Илка Иванчева. Двуетажната къща на ул. "Велчо Джамджията" е пред срутване.
През 2015 г. къщата се сдобила с нова фасада и дограмата. На следващата година обаче съседната къща се самосрутила.
По думите на Илка Иванчева при почистването на отломките са изрязани носещи греди, след което стената се разцепила и се нарушила конструкцията.
В началото на 2018 година арх. Милен Маринов, регионален инспектор при Инспектората за опазване на културното наследство към Министерството на културата, издава принудителна административна мярка.
С нея се прави разпореждане в едномесечен срок Илка Иванчева да демонтира покрива и втория жилищен етаж на имота и да постави плътна защитна ограда от към улицата, а в срок от три месеца да направи архитектурно заснемане на сградата и инвестиционен проект за възстановяване на недвижимата културна ценност.
Според Маринов имотът на Илка Иванчева е в аварийно състояние и вината не е само на съседите.
Възрастната жена твърди, че в началото на този месец е получиала административната мярка на арх. Маринов от миналата година.
Собственичката е категорична, че съседите ѝ са виновни за състоянието на имота ѝ и държавата, и Общината не би следвало да имат претенции към нея.
През 2016 година Илка Иванчева завежда жалба срещу своите съседи за увреди на имота ѝ в Районната прокуратура във Велико Търново. Жалбата е отхвърлена, това прави и Окръжната прокуратура. През март 2017 година Апелативната прокуратура отменя отказите на по-долните две прокуратури и връща жалбата за ново разглеждане. Едва в началото на тази година Районната прокуратура отново е възобновила проверката.
Тодор Зеленков, собственик на самосрутилия се втория етаж на съседния на Иванчева имот, е категоричен, че не дължи обезщетение на съседката си.
ivan-savov
на 28.04.2019 в 09:45:06 #1Уважаеми дами и господа...... Да започнем първо със снимката.....!!!!!! Това не е имотът за който вие пишете....!!! Ако държим на точната информация на вашата медия. Във гр. В. Търново няма такъв курник който сте отказали. Второ- както всички къщи в този град, поради геоложките му разположение са строени калкан до калкан и са взаимно свързвани. По този начин са заздравяване къщите, поради липса на бетон по онова време(ако не ви е известен този старовремски метод на работа моля има гугъл). Така, че следва при събаряне на подобни постройки от онова време(защото съседната постройка, бе в добро състояние, но съборена по други причини) следва да се изградят подпори. Двете къщи са били взаимно свързани с носещи греди(както знаем, по онова време е имало само пруски свод и кара тавани) и са имали взаимни преградни тухлени стени. Няма да влизам в повече подробности. Просто нека да бъдем обективни и безпристрастни. Защото, нали такава трябва да бъде една медия........!!!!!!!