Експерти по наркотични зависимости и младежи, които да помагат на връстниците си да не попадат в капана на дрогата, се включват в националната кампания "Знам за наркотиците, но не употребявам!". Инициативата стартира в момент, в който страната беше залята от вълна от младежка употреба на дрога в последните седмици и е насочена към превенция сред младите хора на възраст между 15 и 29 години. Целта е те да бъдат запознати с рисковете, на които са изложени дори от един опит на забранените вещества. Има различни стряскащи данни за процента ученици, които употребяват наркотици, но всички те са категорични, че възрастта на първата употреба пада, а веществата, които се разпространяват са все по-опасни.
Проектът е финансиран от Министерството на младежта и спорта и се изпълнява от Сдружение "Социални иновации" с финансовата подкрепа на Национална програма за младежки дейности на, финансирана по чл. 10а от Закона за хазарта. Кампанията ще работи срещу наркотичната зависимост като предостави на младежите достъп до разбираема информация и знания, за да могат те да направят информиран и аргументиран избор като кажат "Не" на дрогата и вместо това изградят здравословни навици.
"Проблемът с наркотиците е изключително актуален - не само в последните месеци, но и в последните години, и засяга все повече млади хора. Дрога може да бъде намерена сравнително лесно във всеки град, а напоследък е достъпна с няколко клика и в интернет, и то във всевъзможни форми, които са все по-изкушаващи учениците. Колкото повече децата, тийнейджърите и хората след тази възраст, знаят за рисковете, толкова по-голям е шансът да се замислят преди да си поръчат или приемат дрога, да пострадат и да съсипят живота си", казва експертът по младежки политики Димитър Георгиев.
Какво предвижда кампанията?
Кампанията включва разнообразни дейности, които за целят да достигнат до младежите на национално ниво.
В част от нея ще се включат експерти в областта на медицината, психологията и терапията на наркотични зависимости ще отговарят в специални интервюта на въпроси, свързани с рисковете от наркотиците, особеностите на новите им форми, начините на разпознаване на поведението на зависимите, както и къде може да се намери адекватна помощ и съвет. Медийната кампания ще разчита на партньорство с традиционни онлайн медии, публикации в социални мрежи и онлайн платформи, чрез които експертните съвети, информационните материали, видеоклиповете и посланията да достигат до младежите. Ще бъде създадена и онлайн платформа, на която ще бъде публикувана тази и друга полезна информация по темата. Така младежите, родителите им и всички, които се интересуват от превенция на наркотични зависимости, ще имат мястото, на което да намират проверена и необходима информация.
Прекият контакт обаче също е неделима част от успеха в това начинание. Кампанията ще заложи и на обучения в 5 областни града. Млади хора от София, Перник, Враца, Бургас и Стара Загора ще имат възможността да участват в интерактивни обучения, където ще получат ценни знания за различните видове наркотици, техните ефекти и рискове, както и начини за превенция.
Една от идеите на проекта е да се реализира кампания, в която младежи да помагат на други младежи чрез наученото по времена тези обучения. Връстниците могат да бъдат особено полезни, тъй като възрастните обичайно се възприемат като врагове от тийнейджърите, които са попаднали в оковите на наркотиците заради очакването да ги критикуват, посочват психолозите.
Освен това, на кръгли маси в 3 областни града - София, Пловдив и Враца, ще се проведат дискусии, в които експерти и младежи ще обсъждат проблемите, свързани с наркотичните зависимости, и ще търсят заедно решения.
Какви са основните послания на кампанията?
Информираността е ключът към превенцията: Кампанията ще предостави на младежите точна и достоверна информация за наркотиците, за да могат да вземат информирани решения.
Всяка зависимост може да бъде преодоляна: Младите хора ще бъдат насърчавани да търсят помощ и да не се срамуват от проблемите си.
Здравословният начин на живот е най-добрата защита: Провеждане на паралелна онлайн кампанията "Моето тяло, моето здраве", която цели да промотира здравословното хранене, физическата активност и други полезни навици, които да мотивират младите да търсят смисъла в полезното, вместо в деструктивното поведение.
Взаимната подкрепа е от съществено значение: Младежите ще бъдат насърчавани да се подкрепят и да създават общности, чрез провеждане на паралелна кампания "Искам да споделя, искам да знам", в която ще могат да научат да споделят, за да получат помощ. Поставяйки въпроса "Искам да споделя, бихте ли ме осъдили за това?", тя ще предизвиква възприятията на младежите и ще ги прикани да се замислят за неудобната реалност, която стои зад употребата на наркотици и алкохол от много млади хора.
Защо е важно да участваме в тази кампания?
Проблемът с наркотиците засяга всички нас. Като участваме в тази кампания, ние показваме, че не сме безразлични към съдбата на младите хора и че искаме да създадем по-добро бъдеще за тях, напомнят от Сдружение "Социални иновации".
Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Национална програма за младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта (2023-2025) на Министерството на младежта и спорта по договор № 25-00-53/21.11.2024 г.
Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от бенефициента Сдружение "Социални иновации".
https://www.facebook.com/profile.php?id=61570493156916&locale=bg_BG