Влизате в кампанията със заявката да довършите започнатото. Какво не успяхте да свършите в предсрочно прекратения ви мандат?
В земеделието имахме много амбициозно и постижимо коалиционно споразумение, което поставяше в ред целия отрасъл и гарантираше, че България може да постигне балансирано земеделие с огромен износен потенциал и пълно задоволяване на местния пазар с вкусни български качествени плодове, зеленчуци, месо и мляко. Една съществена част от въвеждането на ред в отрасъла беше и премахването на тежките корупционни практики от последните 20 и особено в последните 10 години. Една от тях беше и Капитан Андреево, където с политически, административен и съдебен чадър беше инсталирана схема на лица със съмнителна репутация. В резултат на тази схема, създадена с тежки закононарушения, българите не бяха допуснато до шенгенското пространство и всяка година чакат на километрични опашки за своята почивка в Гърция. Камионите ни чакат на границата с Румъния. Децата ни ядяха храни с пестициди. Българските земеделци фалираха в резултат на внос с дъмпингови цени, а държавата изгуби стотици милиони левове от полагаемите такси. Именно този удар в сърцето на мафията свали правителството и не ни даде възможност да си довършим работата.
В общ политически план искаме да вдъхнем увереност на българите, че имат право на самочувствие, че държавата не е мащеха и може да заслужи доверието им и че България е по-добро място за развитие от чужбина. Разрушаването на доверието между народ и държава е най-голямото престъпление на бившите управляващи, което те продължават да извършват.
Вие разкрихте проблемите на ГКПП "Капитан Андреево". Какви интереси се крият там?
Капитан Андреево е емблематичен пример как в България е възможно да приложим опита срещу Ал Капоне, при който тежък престъпник е получил възмездие, следвайки пътя на данъците. В продължение на много години Капитан Андреево изглежда, че е била точка за пренос на мигранти, оръжия, наркотици и това е било възможно на база на пороците в държавното управление, присъщи на прехода и старите управляващи, за които споменах по-рано. Всъщност огромните парични потоци за мафията са идвали именно от незаконната контрабанда и това причини този яростен отпор, който абсолютно безпрецедентно коалира ДПС с Възраждане и ГЕРБ с ИТН - политически сили, които на теория трябва да са остра опозиция едни на други. Но когато кукловодите им издадат заповед да гласуват заедно на вота на недоверие, те забравиха обещанието си към цяла България и се подчиниха на повелята на престъпниците.
Кой носи вината за случващото се там?
Бойко Борисов. Всички министри на земеделието за последните 10 години. Всички ръководители на БАБХ за последните 10 години. Всички началници на Главна дирекция "Гранична полиция" и на Агенция "Митници" за последните 10 години. Те са наблюдавали случващото се безучастно, прекрасно са били наясно, но заради страха и срастването на държавата с мафията, дори малкото почтени измежду тях не са смеели да направят нищо.
Нашите заключения за граничния контрол бяха потвърдени преди броени дни от предварителния доклад на главна дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните» към Европейската комисия (DG SANTE), която направи одит на фитосанитарния контрол на ГКПП «Капитан Андреево» по покана на кабинета Петков малко след като възстановихме държавния контрол на границата.
Бившите ви партньори от ИТН казват, че сега контролът на "Капитан Андреево" е занижен. Има ли основание и може ли държавата да контролира процесите там?
Хората от ИТН, които саботираха България, не обърнаха абсолютно никакво внимание нито в парламента, нито в изпълнителната власт, нито в комисиите към парламента на колосалните нарушения, които ние разкрихме и прекратихме. Не обърнаха нито веднъж внимание на заплахите към народните представители и висши държавни служители и дори настояваха, че те нямат значение. ИТН не направиха разлика до последно между Капъкуле и Капитан Андреево. ИТН нямат абсолютно никакво морално право дори да говорят по темата за граничния контрол, защото те бяха част от политическото лоби, което се опитваше да защити компрометираните практики на държавната граница. Така че всички въпроси на ИТН имат само едно тълкуване и то е, че те не се вълнуват от граничната сигурност и от здравето на българите.
Може ли казусът "Капитан Андреево" да ни "спъне" за Шенген, предвид факта, че наяве излязоха проблемите, включително и твърдението Ви, че тонове плодове и зеленчуци с пестициди са влезли в ЕС?
Това е една от опорките на ИТН, която показва некомпетентност и подчертава в колко дълбока изолация от европейския диалог е била тази партия и нейните членове през цялото време. Проблемите на Капитан Андреево са известни от цяло десетилетие и са били коментирани от най-висше дипломатическо ниво към държавната администрация и политическата каста, завладяла България през този период. Няма никакво съмнение, че на най-високо ниво е било известно, че Капитан Андреево е проблем за влизането ни в Шенген. Въпроси са били задавани от евродепутати, от членове на българското Народно събрание, от журналисти, институции. Всички тези въпроси са посрещани с безразличие и не са удостоявани с отговор.
Резултатите от нашите действия - осветляване на схемите на мафията и възстановяване на прозрачността, повишиха неимоверно доверието в България. Единствената причина, поради която приемането ни в Шенгенското пространство не беше ускорено незабавно, беше нарушената от опозицията ни политическа стабилност, която би гарантирала продължаване на резултатите. Ние получихме уверение, че в резултат именно на нашите действия, България заслужава приемане в Шенген повече от всякога и веднага щом съставим правителство, европейските партньори ще признаят с действия тази реалност.
Какви са проблемите пред българското земеделие?
Българското земеделие е тежко декапитализарано в 90% от подсекторите си. В последните поне 12 години малките, средните, младите земеделци, млечното и месното говедовъдство, плодовете и зеленчуците са били напълно игнорирани в разпределението на европейския ресурс и в тях няма инвестиции. Земеделците, които срещам в последните 7 месеца, включително и по време на кампанията в Плевен, задават един и същи въпрос: "Защо беше унищожено дребното земеделие - от некомпетентност или злонамереност?" Трябват години работа и правилни действия, за да можем да възстановим нанесените щети и това неизбежно минава през възстановяване на доверието на земеделците в централната власт.
Какви средства са предвидени за земеделието в Стратегическия план и как те ще стигнат до земеделските стопани? Те под риск ли са и при какви условия?
От първи стълб директни плащания, който се финансира директно от Европейския съюз, са предвидени 800 млн. на година. Далеч по-важно обаче е финансирането по програмата за развитие на селските райони или т. нар. втори стълб, в който са инвестиционните мерки. Ако следвахме старите политики на прехода, България трябваше да задели в подкрепа на земеделието, както в последните 15 години, абсолютния минимум по регламент, който щеше да бъде 248 млн. евро. Без излишна скромност мога да кажа, защото цифрите говорят ясно, че аз съм първият висш държавен служител за последните 30 години, който имаше смелостта да заяви, че България е длъжна да осигури земеделие със самочувствие. Така аргументирах и защитих 60% национално съфинансиране, вместо 15%, или ресурс в размер на 2,16 млрд. лева, вместо 248 млн. евро. С този ход заявяваме на българските земеделци и на Европейския съюз, че България ще инвестира в собственото си земеделие, в неговата продуктивност и модернизация и в собствените си граждани.
България има право на ново политическо самочувствие, на база на което да отстоява българския интерес в общото европейско семейство. Няма по-голяма политическа заявка в земеделието от поне 40-50 години насам.
Кое е конкурентното предимство на българското земеделие?
Това са традициите, установявани в продължение на столетия; най-прекрасните почвено-климатични условия в цяла Европа, които произвеждат най-вкусните плодове и зеленчуци; съхранената чиста земя в по-голямата част от България и способността на българите бързо да възприемат нови, модерни, дори авангардни решения. Развитието на зърнопроизводството доказа това и сега трябва да пренесем опита към всички останали сектори, за да превърнем България отново в градината на Европа.
Какъв резултат очаквате за ПП на вота и кои са потенциалните ви партньори в евентуално бъдещо управление?
В цялата история на прехода "Продължаваме промяната" е единствената партия, която изпълни обещанието си за борба с корупцията, развитие на икономиката и защита на уязвимите членове на обществото. Ние вярваме, че заслужихме доверието на избирателите от всички социални слоеве и че отстояваме интересите на всички българи, без оглед на техните политически пристрастия. По-високите пенсии и безопасната храната достигнаха до избирателите на всички политически сили. За нас каузата е България. Ще работим за по-високи доходи за възрастните хора, за работещите, за подкрепа за децата и родителите. Социалната ни програма е напълно възможна с парите от спрените кражби на провалените политици от прехода. Затова си поставяме още по-голяма цел от това да търсим коалиция за управление. Вярваме, че заслужаваме да получим доверие за съставяне на широкото коалиционно мнозинство, нужно за премахването на болшевишката фигура на главния прокурор, за да гарантираме, че никога повече няма да има самозабравили се хора, провъзгласили се за ръката на Бог.
Legalen
на 20.09.2022 в 08:52:52 #1«Последните 10 години рушаха….» Аз мислех последните 30 годин? Но нейсе…! Дойде, видя, победи! (наш Иван). Земеделието е в следващите 2 седмици в сигурни рьце! Бьлгарино, можеш да спиш спокойно!