В новоизградените модерни лаборатории на Центъра за компетентност ХИТМОБИЛ беше инсталирана нова система за енергийно-дисперсионна спектроскопия (EDS) от най-висок клас.

Наличният сканиращ електронен микроскоп Zeiss Evo 10 беше надграден със система от най-ново поколение Oxford Ultimax 40, която e мощен инструмент за определяне на елементния състав на изследваните образци. С нейна помощ изследователите от Центъра ще имат възможност да охарактеризират в детайли новите материали, които синтезират в своята работа.

Системата позволява детекция на химичните елементи в широки граници, от леки (Be) до тежки елементи (Cf), като за целта се охлажда единствено с елемент на Пелтие и без нужда от течен азот. Характеристичните рентгенови спектри могат да се снемат в отделна точка от повърхността на изледвания образец, както и в линия или по цялата площ на интерес. Това позволява по-добра прецизност на провежданите изследвания. Една от най-полезните функции на новата EDS система е възможността за построяване на цветни елементни карти върху електронното изображение, получено от сканиращия микроскоп. По този начин се получава нагледна информация за мястото и концентрацията на различните съставки, които се съдържат в изследваните образци. Също така дава информация и за наличието на желани или нежелани добавки, което е особено полезно при прецезиране на условията на синтез на новите материали.

Вляво – сканиращ електронен микроскоп Zeiss Evo 10; горе вдясно – Oxford Ultimax 40 EDS сонда; долу вдясно – първи експериментални резултати, получени със сондата.

Източник: ХИТМОБИЛ

Вляво – сканиращ електронен микроскоп Zeiss Evo 10; горе вдясно – Oxford Ultimax 40 EDS сонда; долу вдясно – първи експериментални резултати, получени със сондата.

Друга нова придобивка в инструментариума на Центъра, чиято тематична област са системите и технологиите за генериране, съхранение потребление на зелена енергия, е високотехнологичния i-Raman спектрометър.

Апаратът предоставя възможности за анализ на твърди вещества и течности в реално време, включително и в полеви условия, без необходимост от сложна подготовка на пробите. Функционалността на фиброоптичната сонда, видеомикроскопа и лещите за дистанционни измервания осигуряват висока прецизност и чувствителност, съчетани с възможност за бързина на измерванията.

Спектрометрите i-Raman, включително двата модела - i-Raman Plus и i-Raman Prime, ще играят ключова роля в научните изследвания на системите за съхранение на енергия, разработвани в Центъра за компетентност "ХИТМОБИЛ" (батерии, горивни клетки, водородни генератори и др.).