Нуждаем от огромна инвестиция за подобряване на водоснабдяването и пречистването на отпадните води, за което сме поели ангажимент като член на ЕС.
Реформата е важно условие и за реализиране на проекти по Оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 г., откъдето ВиК- сектора може да разчита на 2,5 млрд.лв.

На среща, първата от поредицата такива, посветени на ВиК реформата министър Лиляна Павлова заяви, че са необходими над 11 млрд. лв. за да се изпълни планът за модернизация.

Инвестиции в сектора могат да се набавят и от Оперативна програма "Развитие на селските райони", както и от държавния бюджет, съобщи БТА.

"ЕС иска от нас конкретни стъпки и много сериозна работа, за да възстановим доверието, че можем да направим реформата, която за съжаление бе отложена на два пъти досега - през 2007 и 2009 г.", заяви министър Павлова.

Радослав Русев, съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството по въпросите за ВиК, представи стъпките, които ще се извършат при реализиране на реформата. Той подчерта, че ВиК- услугата у нас се влошава, както в сферата на водоснабдяването, така и при дейностите отвеждане и пречистване.

В много малко градове са изградени пречиствателни станции за отпадни води, а от там идват проблеми с екологичното законодателство. По отношение на питейната вода, Русев, открои качеството в някои региони и проблеми с непрекъсваемост и налягането в тръбите. Той коментира и цената на водата у нас, която не покрива разходите за амортизация, което ако не се промени след 20 години ще доведе до тотална амортизация на системите. По думите му България е на първо място в ЕС по разлика в цената на услугата. В някои дружества в страната се заплаща под 1 лв. за куб.м., докато в други региони цената надхвърля 3 лв.

Освен това съществен процент (70- 80%) от цената, която се плаща отива за доставка на питейна вода, а останалото за отвеждане и пречистване на замърсени води, което също е ненормално.