"Децата, които подрастват не могат да си представят живота без интернет. Цифровият свят променя живота на децата и това, което бъдещето ще им донесе." Това заяви Мария Хесус Конде - представител на УНИЦЕФ за България при откриването на конференцията на тема: "Доклад на УНИЦЕФ за състоянието на децата по света 2017: Децата в дигиталния свят".

Докладът изследва начините, по които дигиталната технология е променила живота на децата.

87% от децата у нас използват социалните мрежи.

Офелия Кънева - председател на Държавната агенция за закрила на детето заяви, че основен приоритет за 2018 г. е дигиталната сигурност на децата.

Над 30% от домакинствата у нас нямат достъп до интернет в домовете си

Над 30% от домакинствата у нас нямат достъп до интернет в домовете си

Едва 27.7% от българите с основно образование използват интернет

В световен мащаб 71% от младите хора (15-24г.) са онлайн в сравнение с 48% от общото население. Един на всеки трима интернет потребители е дете или подрастващ под 18 г.

Дигиталният достъп се превръща в нова разделителна линия, тъй като много деца нямат достъп до него. Около 29% от младите хора не са онлайн, което прави 346 млн. души.

Африканските младежи имат най- малък достъп до интернет, като около 60% не са онлайн, за Европа процентът е 4.

КЗП: внимавайте с новопоявили се интернет търговци по празниците

КЗП: внимавайте с новопоявили се интернет търговци по празниците

Скоро КЗП ще има възможност да сваля съдържание от електронни магазини на некоректни търговци

Съществува дигитална неравнопоставеност между половете. В световен мащаб мъжете ползват с 12% повече нет-а от жените през 2017.

Изследванията показват, че прекомерната употреба може да допринесе за депресия и тревожност при децата.

Докладът очертава 6 приоритетни действия за силата на дигитализирането - осигуряване на достъп до интернет, предпазване на децата от онлайн увреждане, осигуряване на неприкосновеността на самоличността, преподаване на дигитална грамотност, поставяне на децата в центъра на дигиталната политика, етични практики и стандарти в дигиталния свят.

Момичетата са по-склонни да се тревожат за насилието в интернет.

В България 73% от децата имат Фейсбук. Всяко 3-то дете има публичен профил. Всяко пето дете се среща с някого, с когото не се познава. Най- голям риск е, че не се знае с кого си пишеш. Нужно е да се помогне на децата, за да бъде намален рискът при онлайн комуникацията.

48% от децата в социалната мрежа Фейсбук не могат да различат дали една информация е вярна или не. Всяко 3-то дете признава, че са се държали обидно с него.