Физическото насилие е разпространено повече сред момчетата, то се прилага от майките на 51%, бащите - 50%, 29% от братя и сестри, 13% от други деца, 16.9% са сериозните форми на насилие. Изследването посочва позитивна тенденция - голям процент от родителите обсъждат спокойно проблема с децата си.
Данните представи Ивайло Спасов, директор "Комуникации" в UNICEF на пресконференция в БТА, на която бяха предоставени данни от изследване на насилието над деца в България.
Интервюирани са 887 професионалисти в цялата страна от образователната система директори, учители, психолози, служители от Социална закрила, Отделите за закрила на детето, полицаи, прокурори и други.
Йоана Ангелова, директор на Статистическо и бизнес развитие в компания ЕСТАТ обясни, че проучването е направено във всички области, на случаен подбор на домакинствата. Обхванати са 1174 деца между 13-17 г., 837 младежи между 18-25 г., 1411 пълнолетни граждани в периода между август 2019 и август 2020 г.
Ивайло Спасов уточни, че 37% от децата са засегнати от физическо насилие, у дома - при 21% от момчетата, 16% от момичетата, в училище - 25% от момчетата и 12% от момичетата, в общността 12% от момчетата и 8% от момичетата.
Физическо наказание - са 40% от случаите на насилие, заплахи с насилие - от 47% при тийнейджърите до 57% при най-малките, отнемане на привилегии - над 60%, наказване - 11% при тийнейджъри, 16% при малките и средните - 26%. Изследването на физическото насилие в училище показва, че то е между учениците като най-често е при момчетата - около 91%.
Децата с увреждания и от бедни семейства са от най-голяма степен изложени на физическо насилие. Момчетата и децата от етнически малцинства са по-често подлагани на насилие, то се счита за правило, като се използва като форма на дисциплина.
Възрастните смятат, че то е приемливо, особено сред мъжете. Оказва се също, че възрастните, подлагани на насилие, са склонни да прилагат насилие. Емоционалното насилие е най-често срещаната форма на насилие у нас. Според данните - у дома то е средно 15%, емоционално насилие в училище, в общността - 25% за момичетата, 38% за момчетата.
У дома психическото насилие най-често се прилага от брат или сестра, по-рядко от баща или майка, като то е повишаване на глас, порицание на детето, 74% е при тийнейджърите, 83% при най-малките.
Заплаха от шамари - 47% при тийнейджърите, 57% - при най малките. Заплаха, че ще живее при някой друг се използва при 13% за тийнейджърите, 11% при най-малките и най-ниските нива - наказание да стои в ъгъла - 11% при най-малките и 5,8% при тийнейджърите.
1 от 14 деца е подлагано на следене, 1 от 7 е било жертва на онлайн тормоз. Изследвано е сексуалното насилие, то е много по-разпространено сред момичетата и жените - 1 на всеки 5 момичета стават по-често жертва, а 1 на всеки 10 момчетата. Децата с увреждания двойно по-често са подложени на онлайн тормоз и 8 пъти по-често са били подложени на сексуално насилие. Има 13% от 47% от преживелите форма на насилие деца, които са преживели всички форми на насилие. Това е най-фрапиращата находка в това изследване, обясни Ивайло Спасов.
Драгомир Крилчев, от Отдел "Закрила на детето" в UNICEF посочи данните относно капацитета на институциите в борбата с насилието над деца. Висок процент - между 6% и 16% го приемат за приемливо.
¼ от всички приемат, че родител или учител може да крещи на дете, когато не се държи добре, като най-висок е процентът сред здравните специалисти. Социалните работници, магистрати, полицаи демонстрират, че насилието е проблем в България, най-слабо подготвени са учителите и здравните специалисти.
Относно сексуалното насилие в онлайн средата при всички служители на институциите има колебание как се реагира. Най-малко сигнали са подавани от здравните специалисти. Пречките пред служителите на институциите - липса на достатъчно обучение по темата и дисциплинарна координация, не се използват достатъчно и "сините стаи" и други щадящи процедури.
Голяма част от лекарите нямат насоки как да действат и не могат да установят сигналите на насилие. Няма и единна система с база данни, които да представят насилието и формите остават неизвестни. Дани Колева от UNICEF представи препоръките от докладите, като сред тях най-важните са: процедури за правила за работа на институциите, наличие на данни, повишаване на осведомеността на общността и организиране на нагласите.
boris
на 21.04.2021 в 10:40:44 #10"Битието определя съзнанието" - колкото повече си бит - толкова си по - съзнателен! К. Маркс/Р. Ралин
Mithrandir
на 20.04.2021 в 20:39:57 #9Тези джендъри да не се еб.ават с нашите деца.
ТT
на 20.04.2021 в 18:10:52 #8"Как се упражнява диктатура без насилие?" Нали за това говоря... НЕ СЕ УПРАЖНЯВА. Диктатурите се създават от насилвани насилници. Другите са се научили да преговарят и да търгуват – не желаят да владеят хора. И се научи да говориш цивилизовано. Израз като „Как си с главата?“ говори за средата ти, в която се намира съзнанието ти – подобно на аватара ти... Внимавай повече с кого общуваш и какво слушаш и четеш. Тия въпроси са много уместни точно под тази статия. Научил си се, че този тон е „готин“ и успешен, щото някога някой жарък простак(–ци) го е използвал срещу теб.
58eng
на 20.04.2021 в 18:09:59 #7Следващата стъпка е електрическия ток. Насилието е последнатаа стъпка на некомпетентния - А.Азимов.
Equinox
на 20.04.2021 в 15:58:39 #6Тук се бъркат понятията насилие и наказание. До не твърде отдавна в Англия физическото наказание на провинилите се подрастващи ученици бе напълно законно, регламентирано и добре прието от обществото, защото е полезно. Регламентирано, защото предварително се знае за какво провинение какво наказание и как трябва да се наложи. Имало е обсъждане и дори анкета сред малките ученици - съгласни ли са да бъдат наказвани и как да се прилага. Резултатите са логични - малките смятат, че щом са се провинили, трябва да бъдат наказани. И тук става интересно - всички момчета ИСКАТ да бъдат наказвани с бой с пръчка по ръцете пред целия клас, но не и да бъдат мъмрени (защото така ще покажат - особено пред момичетата, че издържат на болка без да охнат). Обратно - никое от момичетата не иска бой, а само мъмрене насаме - един на един с учителя. Но времената се менят и сега са на мода лигаветата.
psp_11
на 20.04.2021 в 15:36:18 #5ТT на 20.04.2021 в 14:09:13 ==== Как си с главата? Как се упражнява диктатура без насилие? Какво означава демокрация на 10-12 год. дете с липса на домашно възпитание? Дали има демокрация в семейството и как се изпълняват наказанията при нарушени правила? Кое довежда до насилие подрастващия - филмите, околната среда, родителя, учителя (който не му дреме въобще, а и е с вързани ръце), обществото или правоохранителните органи? Кои лидери на ЕС нямат деца? Сред най-изявените имена са германският канцлер Ангела Меркел, бившият вече министър-председател на Великобритания Тереза Мей, холандският премиер Марк Рюте, френският президен Еманюел Макрон, шведският премиер Стефан Льовен, председателят на европейската Комисия Жан-Клод Юнкер, както и премиерът на Люксембург Ксавие Бетел.
Кастело Белведере
на 20.04.2021 в 14:29:35 #4Насилието е пещерно-стаден атавизъм, който в едно цивилизовано и образовано общество няма място (изключения има винаги). Така че все пак има напредък предвид тежката обремененост на масовата култура от евразийско-алкашкото влияние от миналия век (там все още побийването на жената се приема за мъжество).
ТT
на 20.04.2021 в 14:09:13 #3Насилието над децата е причината да има толкова насилие в обществото. Също е основна причина за наличието на социалистически и фашистки политики (широко използвани във ВСЯКА страна по света). Човек, неприемащ насилието като нормален метод за взаимоотношения между хора, (волунтарист) не би приел подобни политики, основани на насилие. Посягат да удрят деца неспособните и нежелаещи да се научат да преговарят. Нека всеки, знаещ английски език, гледа това: http://www.bombinthebrain.com/ The Bomb in the Brain | The True Roots of Human Violence
Night Rider
на 20.04.2021 в 13:29:45 #2“На Запад няма такива работи” би възкликнал всеки 6-тополов джендър с неопределен пол. Ама щото не е излизал от Говньостана, в Англия ако ви кажа как не-гърките как си млатят не-гърчетата лошо ще ви стане
GolaVoda
на 20.04.2021 в 12:56:20 #1това е 3 лошо.. едни добри хора са загрижени да свършат шамарчетата ама с тях ще свършат и момченцата...