60% от българите подкрепят протестите. Въпреки подкрепата за протеста, по-голямата част - 39% - от българите остават скептични, че те ще доведат до оставка на правителството.

Това показват данните от последните проучване на "Тренд", извършено по поръчка на 24 часа. Проучването е направено през август месец, в периода след началото на протестите на правителството на ГЕРБ и е приключило точно преди премиерът Борисов да обяви намеренията за промяна в Конституцията и свикване на ВНС.

34% от българите заявяват пълната си подкрепа, а 26% по-скоро ги подкрепят. 31% са тези, които не подкрепят протестите. Електоратът на ГЕРБ почти единодушно изразява неподкрепа към протестите, а огледално изглеждат симпатизантите на БСП, "Има такъв народ" и Демократична България.

Снимка 492738

Източник: Тренд

От "Тренд" отчитат сериозна динамика при индикатора за необходимостта от предсрочен вот, като през август 46% от всички запитани смятат, че са необходими предсрочни парламентарни избори, а 37% са на обратното мнение.

Снимка 492739

Източник: Тренд

Регистрира се ерозия в подкрепата към ГЕРБ (24.2% сред гласуващите), въпреки че основната управляваща партия запазва първото си място, макар и с минимална преднина пред основния си опонент в лицето на БСП (22.9% сред гласуващите).

5 са сигурните партии в следващото Народно събрание и 2 са с реални шансове за представителство.

Снимка 492740

Източник: Тренд

Ръст се отчита при партията на Слави Трифонов "Има такъв народ", която събира подкрепа от 14.9% от гласуващите. Това отрежда стабилното трето място на формацията на сериозна дистанция от втората политическа сила, но и с комфортна преднина пред четвъртия. "Демократична България" е другият печеливш от протестите с 10.1% подкрепа сред гласуващите, като вече дели четвъртото място с ДПС (9.8% сред гласуващите). Евентуалната нова формация на Мая Манолова (4.4% сред гласуващите) и Обединени патриоти (ВМРО и НФСБ) (4.1 % сред гласуващите) изглеждат с реални шансове за представителство в следващото Народно събрание.

Като цяло през август месец се отчита спад в положителните оценки за работата както на парламента, така и на правителството. 23% заявяват подкрепа към работата на кабинета, като симпатизантите на ГЕРБ не са разколебани в положителната си оценка. Президентът също регистрира спад в сравнение с месец юли, но разликата е по-скоро минимална.