Свободни и честни избори и управление според волята на народа са предпоставки за силна демокрация.
Само 37% от гражданите, живеещи в страни, припознати за демокрации, по света обаче са съгласни, че и в тяхната страна тези две условия са изпълнени. Всеки трети по света твърди, че нито едно от двете не е валидно за държавата, в която живее, а 23% смятат, че в страната им е изпълнено само едно от условията. Това показва последното глобално проучване "Гласът на хората" (VOP), проведено от "Галъп интернешънъл" в края на 2020 г. То обхваща 44 държави по света и около 42 000 пълнолетни граждани.
46% от световното население се съгласява, че страната му се управлява според волята на хората. Почти толкова обаче са и тези, които не са съгласни.
Българите са сред нациите, които в най-малка степен чувстват, че страната им се управлява според волята на народа. Едва 19% от запитаните у нас смятат така, докато 74% не са съгласни.
Източник: Галъп интернешънъл
В това отношение "Галъп" не отчита съществена промяна в последните няколко години, тъй като българите традиционно са скептични за демократичната природа на управлението в страната.
Сходни са нагласите у нас и относно свободата и честността на изборите. 22% от запитаните смятат, че като цяло изборите у нас са свободни и честни, докато 65% изразяват скептицизъм.
България е сред най-критичните и по отношение на изборния процес. На фона на Европейския съюз и на света като цяло българското общество силно се отличава в критичността си към управлението и провеждането на изборите.
От социологическата агенция отчитат константна критика и недоверие към политическия елит в страната и механизмите за вземане на политическата власт.
Индексът Гласът на хората, комбиниращ нагласите към двете твърдения "Моята страна се управлява според волята на хората" и "Като цяло изборите в страната ми са свободни и честни", отрежда на страната ни категорична позиция в "червената" част на скалата.
От "Галъп" поясняват, че целта на индекса не е да мери обективни показатели за демократичност, а да отразява до каква степен българите усещат, че властта е придобита по демократичен начин и се осъществява демократично. Оказва се, че сънародниците ни приемат своя демократичен глас като слаб.
chafeto
на 12.02.2021 в 23:44:29 #3Само 65?
GolaVoda
на 12.02.2021 в 17:14:57 #2Моля пишете повече за тази законовата възможност, която ГЕРБ дава на осъждани лица да работят като охранители.. Също така дава ли се възможност на осъждани охранители да носят огнестрелно оръжие..??? заради това е въпроса https://www.vesti.bg/bulgaria/trima-ohraniteli-na-syd-za-ubijstvo-s-boj-na-zhena-6121431 (Трима охранители на съд за убийство с бой на жена) .https://www.vesti.bg/bulgaria/trima-ohraniteli-na-syd-za-ubijstvo-s-boj-na-zhena-6121431
NaskoZashtoto
на 12.02.2021 в 14:48:37 #1Демокрация означава власт на народа. Когато народът не вярва, че е суверен, че участва в управлението, демокрацията се обезсмисля. Следването на себични партийни интереси ни тласка в тази посока, която само засилва позициите на олигарси и кандидат диктатори. Ако искаме да "променим модела" трябва да гласуваме наистина масово. Така ще намалее влиянието на купения и корпоративния вот. Само трябва да се гласува.