Докато 76 процента от хората на 15 или повече години, живеещи в Европейския съюз, са били непушачи през 2014 г., 19,2 процента от населението на ЕС пушат всякакъв вид тютюневи продукти ежедневно, а още 4,7 процента от време на време. Това показват нови данни на европейската статистическа служба "Евростат".

С други думи, близо един на всеки четирима души (24%) на 15 или повече години в ЕС е бил пушач през 2014 г. Делът между пушачите се различава по полов признак, като повече мъже (28,7%) пушат в сравнение с жени (19,5%) в ЕС през 2014 г.

Също така малко повече от една пета (21,6%) от населението на ЕС над 15-годишна възраст е било изложено ежедневно на тютюнев дим в затворени помещения.

Потреблението на тютюневи изделия е един от най-големите здравни рискове в ЕС, който може да бъде избегнат: много форми на рак, сърдечно-съдови и респираторни заболявания са свързани с потреблението на тютюн.

Най-малко пушачи като дял от населението има в Швеция и Великобритания. В Швеция пушат 16,7 процента от населението, а във Великобритания 17,2 на сто. Около 20 процента от населението са пушачите във Финландия, Португалия, Люксембург, Дания и Германия.

В противоположния край на скалата, най-много пушачи като дял от населението има в България, като у нас 34,7% от хората пушат. На второ място е Гърция с 32,6 на сто пушачи, следвани от Австрия (30 процента), Словакия (29,6%) и Латвия (29,5%).

Във всяка страна членка на ЕС делът на пушачите сред мъжете е по-висок в сравнение с жените.

Най-голям дял на пасивни пушачи се отчита в Гърция, докато в Швеция и Финландия на тютюнев дим са изложени най-малко хора, като това е също широкоразпространен източник на вредни последици за здравето на европейците.

Близо две трети (64,2%) от населението на Гърция е било изложено ежедневно на тютюнев дим в затворени помещения. Високи нива на пасивни пушачи са били регистрирани също в Хърватска (44,7%), България (40,5%) и Румъния (37,6%). Във Швеция, Финландия и Португалия пък се отчитат нива под 10% от населението, изложено на пасивно пушене.