Български автобуси от часове бяха на сръбско-унгарската граница в т.нар. "ничия територия", съобщава БНР по информация на Ситуационния център на Министерството на външните работи.
Сигналът за блокираните ни сънародници, пътуващи за Австрия, бе получен тази сутрин, а хората бяха насочени да общуват с българското посолство в Будапеща, което да окаже съдействие.
Предполага се, че до ситуацията се е стигнало, тъй като унгарските гранични власти осъществяват засилен контрол, а трафикът на границата е интензивен.
Една от пътуващите обясни, че става въпрос за организирана екскурзия към Виена. Автобусът на жената бил пълен с деца, а в един от другите български автобуси имало и бременна жена.
"Нямаме толкова храна вече достатъчно, нито вода. Звъняхме на посолството в Унгария, където ни отговориха, че текат сериозни проверки, предвид че Унгария е външна граница на Шенген за емигранти, но до момента в нито един от автобусите не виждаме действително да текат проверки. Просто битката около 25 автобуса стоят блокирани и не се случва абсолютно нищо. Унгарските власти абсолютно никакви обяснения не ни дават. Търпението на всички се изчерпа. Децата са вече изморени, изнервени и гладни. Нямаме тоалетна дори. Буквално сме в нищото. Ужасно е", разказа ситуацията Елеонора Стойкова.
По последна информация след близо 9 часа престой българските автобуси с туристи са успели да потеглят към Виена.
Те са били пропуснати с предимство, след като пътуващите потърсиха съдействие от посолството ни в Будапеща.
Впоследствие консулът ни в Будапеща съобщи за интензивен трафик на сръбско-унгарската граница заради предстоящите новогодишни празници и засилен контрол от компетентните гранични власти. Това води до необходимост от по-дълго от обичайното изчакване, съобщава БТА.
Днес на граничния пункт ГКПП Хоргош-Рьоске е имало струпване на 25 автобуса, два от които с български граждани. След неговата намеса обаче те вече са проверени и са продължили своето пътуване.
Министерството на външните работи съветва българите по време на пътувания около новогодишните празници да се информират своевременно преди предприемането на пътуването и да използват алтернативни маршрути и ГКПП за преминаване.
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център" на МВнР: на телефони: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56, по електронна поща - e-mail: crisis@mfa.bg, както и на дежурните телефони за спешни случаи на дипломатическите ни представителства, припомнят от ведомството.
насо
на 30.12.2023 в 23:15:17 #3Да бяха минали през Румъния - пътищата са по-лоши, но не се чака повече от 30 мин и проверките са н*само понякога. През Сърбия унгарците проверяват прекалено много и бавно.
todor-canov
на 30.12.2023 в 18:52:58 #2Живея в Чехия и няколко пъти в годината си идвам у дома в България. Винаги когато се връщам чакам на тази граница около 6-7 часа! Независимо през кой ден минавам все така е. Сърбия не е в Европeйската уния и Унгарците са длъжни да правят много детайлни контроли, те са външна граница на ЕУ! Така че нищо ново, обаче в Сърбия бяха избори , които не харeсват на Европа и ние веднага трябва да плюем по сърбите . Срамна работа!
ivan-koichev
на 30.12.2023 в 16:45:21 #1Какво толкова ви е чудно, хората там на местно ниво ни мразят заради опитите да им въведем такса за газа или може би заради това би трябвало да ни заобичат, а? Денков не само разделя обществото у нас с бутането на руско-българския паметник, но и разделя целокупните Балкани барабар с Австрия.