Благодатният огън снизходи в храма на Божи гроб в Йерусалим в 14:28 часа българско време, като Йерусалимският патриарх Теофил III го предаде на събралите се поклонници в храма, сред които бяха и представители на Българската православна църква.

Сега предстои българската делегация, водена от старозагорския митрополит Киприан, след като се включи в обиколките около Кувуклията, да пренесе свещения огън с полет до София.

Очаква се огънят да кацне на българска земя около 19:00 часа и да бъде отнесен във всяка една от епархиите на Българската православна църква, а миряните да осветят с него домовете си след радостния възглас "Христос воскресе!" в полунощ.

Благодатният огън символизира чудотворната светлина на Христовото Възкресение, за което свидетелства още апостол Петър, като то се смята за централното място в християнската вяра. 

Появата на благодатния огън в навечерието на православния Великден, който бива измолван от Йерусалимския патриарх, духовенството и хилядите поклонници, въпреки регулярността, се нарича "чудото на Благодатния огън".

За да се избегне и най-малкото подозрение, че при запалването му има човешка намеса, параклисът на Божи гроб се проверява за всякакви запалителни средства.

След това вратите на Божи гроб се запечатват с голяма пита пчелен восък. Върху него слагат печатите си духовниците от католическата, арменската и коптската църкви, които имат параклиси в големия храм при Божи гроб.

При слизането на Благодатния огън в параклиса е само йерусалимският патриарх. Известно време пламъкът не топли и не пари. С него патриархът запалва снопчета от по 33 свещи, които държи в ръцете си и ги изнася на поклонниците в храма.

Оттам свещеният огън тръгва по целия свят.