На 14 януари честваме 181-годишнината на първото новобългарско светско училище в България – Априловото училище в Габрово, пише gabrovodaily.info. Днес наследник на Априловото училище е Националната Априловска гимназия.

Прословутото Габровско Априлово училище отваря врати на 2 януари 1835 г., а по традиция годишнината се чества на 14 януари, Василовден по стар стил.

За Габровското училище първи пишат възрожденците Неофит Бозвели, Константин Фотинов и Иван Богоров. Според Бозвели, Габрово има: "Едно новозданно, добро славеноболгарско порядочно училище". За Фотинов и Богоров Габровското Априлово училище е "училище доброчинно и достойно подражению", "едно добричко училище".

За сградата на Априловската гимназия ласкаво се изказва и Феликс Каниц. През 1871 г., когато зданието все още не е довършено, той го сравнява с храма "Света Богородица" от 1865 г., който е "не по-малко величествен от новото училище с 19 фасадни прозорци", пише австро-унгарският археолог, етнограф и географ.

Школото отваря врата с дарения на родолюбивите габровци Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и др. За нуждите на училището се създават първите учебници, помагала и пособия, които се възприемат като еталон от по-късно възникналите български училища.

От 1872 г. Габровското училище прераства в първата пълна гимназия в поробените български земи. От 1889 г. тя приема името на своя благодетел Васил Априлов и се нарича Априловска гимназия.

От 25 януари 1988 г. Гимназията става средно училище с хуманитарен профил, с курс на обучение от 8 до 12 клас, с национален прием на ученици.

През 1992 година тя става държавно училище с името “Национална Априловска гимназия” с четири профила – по български език и литература; по история, археология и етнография; по философия, социология и право и по култура, изкуствознание и естетика.

Още през 1988 г. на първите приемни изпити се явяват 655 кандидати от 44 населени места в България, от които 120 с най-добри резултати формираха първия хуманитарен випуск на гимназията.