Спестявания, "стопени" от инфлацията или директно проиграни заради необмислен риск. Кредити, теглени без четене на дребния шрифт и без ни най-малко замисляне за шансовете да изчистим борча с настоящите си доходи. Всеки има своя история с някое от тези неща или най-малкото има близък с подобни проблеми.

Сюжетите са най-различни, но се свеждат до едно - липсата на финансова грамотност. Когато не знаем как работят парите, не е чудно, че даже не разбираме кога сме ги загубили.

Колко точно губим от неграмотност? У нас подобно проучване не е правено, но от години този въпрос се задава отвъд Океана. В САЩ, където хората търгуват с акции на борсата от един век, все още смятат, че финансовите познания на населението са твърде ниски. Това струва пари. 1506 долара допълнителни разходи, ако трябва да бъдем точни.

Числото идва от традиционното проучване на организацията National Financial Educators Council (NFEC) и е за 2023 г. Респондентите са запитани за собствената си оценка за цената на липсата на познания. Цели 22% признават, че финансовата неграмотност им е докарала загуби от по над 2500 долара годишно, близо 9% са тези, които оценяват грешките си на над 10 000 долара.

Скъпи грешки

Сред масовите проблеми, предизвикани от незнание, са допълнителните такси и лихви към вноските по кредитни карти - общо 120 млрд. долара годишно, но също овърдрафти за общо 17 млрд. долара, измами и кражби на самоличността за близо 13 млрд. долара и т.н.

Институтът TIAA публикува свой индекс на финансовата грамотност, който дава малко повече яснота кои са най-засегнати. Оказва се, че през 2023 г. неуки по отношение на парите си са 25% от американците срещу 20% през 2017 г.

Младите хора от Gen Z и Gen Y, т.е. родените от средата на 80-те насам са двете поколения с най-ниска финансова грамотност. Като цяло 88% от запитаните казват, че в училище не са научили достатъчно, за да могат да се оправят с парите по-късно в живота, показват данните, цитирани от Moneyzine.

Хората с най-ниски доходи, за които всъщност е най-важно да знаят как да спестяват, показват най-лошите резултати.

Според TIAA цената на финансовата неграмотност е $388 млрд. долара годишно. Реално е трудно да се изчисли, тъй като трябва да вкараме в уравнението и доказано намалената продуктивност на работещите хора, чиито домакинства имат проблеми с парите, както и медицинските разходи заради отключени от стреса заболявания.

Това засяга и нас

Америка е далеч, но това не означава, че ситуацията с финансовата грамотност в България е по-добра. Както вече казахме, у нас никой не е питал в национално представителна форма колко смятаме, че са ни стрували грешните решения, свързани с пари. Има, обаче, косвени данни и те не са обнадеждаващи.

Според скорошно проучване на Trend по поръчка на Finance Academy само 22% от хората у нас спестяват пари, само 14% получават доход от друг източник извън заплата или пенсия. А тези, които инвестират, са едва 7 на сто.

"Спестяването е навик, който не е обвързан само и единствено с това какви доходи получаваме - по-скоро е обвързан с това какви хора сме и какви финансови навици имаме", коментира пред Money.bg изпълнителният директор на Finance Academy Георги Захариев след публикуването на проучването.

Що се отнася до финансовите познания на младите хора, добър измерител са резултатите от проучването PISA, което мери редица умения, които след това са нужни за управлението на личните финанси. Там младите българи са на дъното на ЕС и са значително по-назад от връстниците си от САЩ. Това означава голям риск от скъпи грешки.

Няма как с магическа пръчка да се наваксат години изоставане по отношение на финансовата грамотност, но е изключително важно човек да има отправна точка. Именно това ще осигури водещата бизнес медия на България - Money.bg, с първото си събитие на живо.

Форумът "Money.bg Лични Финанси" ще предложи дискусии и презентации с участието на водещи експерти в сфери като традиционни и алтернативни инвестиции, кредитиране, данъци, имоти и много други. Той ще се състои на 10 април в хотел Hyatt Regency Sofia. Началният час е 9:30.

Регистрирайте се за участие на сайта ТУК.