От Обединени евангелски църкви (ОЕЦ) изпратиха писмо до премиера Бойко Борисов, вътрешния министър Младен Маринов, главния прокурор Иван Гешев, директора на дирекция "Вероизповедания" на МС Емил Велинов и до медиите.
Повод за писмото им е образуваното досъдебно производство за две събирания от 10 до 11 часа и от 17 до 18 часа пред храм "Божия църква България" на Цветница. Според прокуратурата, хората се събрали на тържествено честване на празника в нарушение на противоепидемичните мерки в страната. От държавното обвинение издирваха по запис хората, участвали в богослужението.
От Обединените евангелски църкви молят премиера и министрите да дадат подходящи разяснения и указания на служителите си за прекратяване на образуваните производства поради липса на укоримо поведение.
Румен Борджиев - председател на Обединени евангелски църкви в България (ОЕЦ), в което има 14 регистрирани у нас евангелско-протестантски вероизповедания предоставя мотивите си в защита на богомолците.
Ето и неговите мотиви:
Касае се за провеждане на празнично богослужение в деня на един от най-светлите християнски празници в религиозния ни календар - Вход Господен.
Мястото на провеждане на службата е дворът на църквата в гр. Самоков, тоест църковна собственост.
Съобразени са всички хигиенни и епидемиологични мерки, в това число:
Службата е проведена на открито, а не в затворено помещение, където вентилационната система върти един и същ въздух
Осигурени са маски, които служителите са раздавали на хора без такива.
Извършена е дезинфекция на обекта чрез пръскане с дезинфектанти.
Осигурен е дезинфектант за лично ползване от хората.
Присъстващите вярващи са били на безопасно разстояние един от друг.
От правна страна:
Съгласно чл. 57 ал. 3 от Конституцията при обявяване на извънредно положение със закон може да бъде временно ограничено упражняването на отделни права на гражданите с изключение на правата, предвидени в чл. 37, в които се включва и основното право на вероизповедание. Според чл. 5 ал. 1 от Закона за вероизповеданията правото на вероизповедание се упражнява чрез формиране и изразяване на верско убеждение, участие в религиозна общност и пр., а съгласно ал. 2 верското убеждение може да се изразява чрез осъществяване на съответни богослужения, ритуали и обичаи.
Според Борджиев в правната ни уредба няма забрана или ограничение за провеждане на богослужения, нито за участие в такива.
А, както знаем, не може да се наруши забрана, каквато не съществува. Това е достатъчно, на самостоятелно основание, да се обоснове извод за липса на каквито и да било укорими действия както от страна на свещенослужителите, така и от страна на богомолците.
Според него няма правно основание нито за Фактическо, за започване на административно-наказателни и/или на наказателни производства.
"Само за пълнота на изложението считаме за необходимо да напомним и обстоятелството, че религиозните институции са отделени от държавата /чл. 13 ал. 2 от КРБ/, и по смисъла на чл. 4 ал. 2 от Закона за вероизповеданията е недопустима държавна намеса във вътрешната организация на религиозните общности и религиозните институции", пише в мотивите на евангелското сдружение.
Според тях при изготвянето на многобройните актове за установено административно нарушение и образуване на досъдебно производство съответните институциите могат да уязвят гарантираните основни човешки права.
"Ние нямаме съмнение как ще завършат започнатите производства. Макар и в условия на извънредно положение, ние живеем в правова държава, подписала Европейската конвенция за правата на човека", се казва в позицията.
Правото на живот е висша ценност за всеки от нас и подкрепяме държавните институции във всичките им усилия за справяне с тази тежка ситуация, пише председателят на Обединените евангелски църкви Румен Борджиев.
Самуил Хайденов
на 14.04.2020 в 19:53:50 #1Вярващите Бог ще ги пази от глобите