"Животните ми не са болни, загубих доверие в институциите", това заяви на заседание на Временната комисия за проверка на огнищата на чума и шарка по дребни преживни животни, Георги Илиев, земеделския стопанин от Велинград, покрай чието стадо се зароди и напрежение, а и твърде много въпроси към институциите.
Той изрази недоволство от наложената карантина върху фермата му. Категорично нито едно от неговите животни не е болно, няма умрели овце и агнета, но заради карантината и затова, че не се движат, животните започват да се разболяват..
Георги Илиев заяви, че няма доверие в нито една лаборатория или институция. "Загубих вяра в БАБХ - Пазарджик, защото искаха да ми избият животните", добави той. Фермерът обвини БАБХ-Пазарджик директно в лъжа и направи намеци за искани подкупи.
На въпрос от Стоян Таслаков от партия "Възраждане" относно предпочитанията му за лаборатория, която да направи повторен тест на животните, Илиев отговори: "Не се доверявам на нито една."
Председателят на комисията Борислав Петков от "МЕЧ" предложи на Илиев да се направи инвентаризация на обекта, като подчерта, че изборът е негов - да позволи пробите да бъдат взети, или да продължи да носи риска от разрастване на проблема. В отговор Илиев заяви, че може да се обсъди подобна стъпка, но едва след като овцете родят през пролетта.
Директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Пазарджик, д-р Георги Чавдаров, предупреди за сериозни последствия, ако проблемът не бъде решен, включително за цялата ветеринарна гилдия. Предупреди и че може ЕК да ни наложи забрани, такива вече имаме за износ на млечни продукти към редица страни.
Д-р Александър Кехайов, ветеринарният лекар, работил във фермата на Георги Илиев, потвърди, че при първото си посещение във фермата не е забелязал признаци на заболяване. След предоставен снимков материал, веднага сигнализиран институциите, заради ясно изразени симптоми на чума. "Всички флакони и игли бяха предоставени от БАБХ, аз нямам отношение към тях.". Вече е прекратил отношенията си с фермата.
Органите на реда са успели да предотвратят ескалация на напрежение в района на овцеферма във Велинградско, въпреки че протестиращи са се опитали да предизвикат смут. Това заяви заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов по време на участието си във временната комисия. В района е имало протестиращи от различни райони на страната.
Зам.-министърът подчерта, че от първия момент на възникване на напрежение в района на фермата, служители на полицията са били разположени с цел да осигурят балансиран подход и да не допуснат нарушения на обществения ред.
Йосифов докладва, че след издаването на заповед на 6 декември 2024 г., с която се забранява извозването на животни от района, са били изградени контролно-пропускателни пунктове (КПП). В резултат на тези мерки към момента няма нови случаи на напрежение или инциденти.
"Работата на органите на МВР беше насочена към това да гарантира обществената сигурност и спокойствие", заяви зам.-министърът. Той също така уточни, че при събирания, които не нарушават обществения ред, органите на реда нямат право да спират гражданите. Не бе даден отговор обаче дори и мирно протестиращи, при налична заповед как се осигурява обществения ред.
projekt
на 09.01.2025 в 22:04:36 #1Е какво стана сега. Уж бяха болни от силно заразна и смъртоносна болест..... А те живи. Е как така са живи. И продължават да прехвърлят отговорността на собственика. Защо. Защо Нали животните са живи. Как може да са болни от болест с висока смъртност, а вече колко време мина а те живи. Даже раждат. Как става това. Ако бяха болни да са умрели. Ако са здрави защо е натиска и желанието да се избият тези животни. Това ми напомня на времето с Ковид. Умрял в катастрофа - ковид Умрял от инфаркт - ковид Умрял на операционната - Ковид Умрял на 92 г - ковид Тогава също забраниха да се правят изследвания и аутопсии. Всичко бе ковид. Сега пак. Животните са живи - лекарите казват че са болни от болест с висока смъртност, но никой не обяснява защо не умират тия животни. Уж болни..... Пък не умират. Как така....