Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин заяви, че е предприел стъпки, за да гарантира готовността на американските военни да помогнат за потушаването на пожарите в Калифорния, ако се наложи, обобщи AP.

"Ние сме в готовност да ангажираме подходящите средства възможно най-скоро. Уверил съм се, че нашите войски (...), ако сигналът звучи така, могат да се придвижат и да окажат помощ", заяви той на пресконференция в Германия.

Той отбеляза, че Пентагонът вече работи по тази тема с Федералната агенция за управление на извънредни ситуации и щата Калифорния. Остин допълни, че досега щатската администрация е отправила малко запитвания по въпроса за оказване на помощ, но Пентагонът има "много повече възможности".

Кметът на Лос Анджелис Карин Брас, във връзка с критиките към реакцията на властите на пожарите, обеща да разгледа проблема, но едва след като извънредното положение приключи, съобщи CNN. Тя заяви, че първата задача е да се осигури безопасността на гражданите и имуществото.

"Със сигурност ще анализираме какво е сработило и какво не, какво трябва да се поправи и кой трябва да понесе отговорност - орган, конкретно лице и т.н.", каза Брас.

Тя отхвърли обвиненията, че съкращаването на финансирането на пожарната служба в Лос Анджелис е довело до настоящата ситуация.

Горски пожар избухна и в Холивуд Хилс

Горски пожар избухна и в Холивуд Хилс

Така активните пожари стават шест

Властите разследват възможността пожарът в района на Санта Моника да е възникнал заради умишлен палеж.

По-рано президентът на САЩ Джо Байдън обяви мащабен режим на бедствие в щата Калифорния заради горските пожари. Пожарите започнаха във вторник, като огънят се разпространява бързо поради силните ветрове. Издадени са заповеди за евакуация на до 180 000 души в различни части на щата. Точният брой на загиналите не е известен. Според предварителните оценки в пожарите може да са изгорели хиляди постройки.

Горски пожар бушува край Лос Анджелис

Горски пожар бушува край Лос Анджелис

Евакуирани са 30 000 души, извънредно положение е обявено в Калифорния

В пожарите са изгорели вилите на много американски знаменитости. Стихията унищожи и вилата на Хънтър Байдън, син на президента на САЩ Джо Байдън, наета в Малибу.

Според оценки на банката JPMorgan Chase & Co природното бедствие е нанесло щети за 50 млрд. долара. CNN уточни, че преди 24 часа щетите са били оценени на около половината от тази сума.

Предприети са били всички необходими мерки за опазване на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Дж. П. Гети" в Лос Анделис в САЩ. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на културата (МК) във връзка с разразилия се пожар, който засегна включително и района на музея.