Има достатъчно специалисти и белези, които могат да определят поведението на една мечка. Това каза пред БНТ Филип Ковашки, зам.-изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите. Разрешителното за острел на мечката, което беше издадено вчера, е издадено съгласно законова процедура, която е спазена до най-малкия детайл. То е издадено от горското стопанство от квалифициран специалист. "Няма да бъде отстреляна мечка, без да сме сигурни, че това е проблемното животно и без да се повтори поведението й, категоричен е той.
Експертът по биологично разнообразие в Националния природонаучен музей Руслан Сербезов смята, че няма щети и не може да се определи коя е мечката. Той посъветва да не ходим сами в гората.
По думите му мечката не е проблемна и най-вероятно е нападнала от уплаха.
"Там нямаме щети, там нямаме нехарактерно поведение на проблемна мечка. Тези мечки не са навлизали в населените места. Няма фактически такова поведение, което да я определя като проблемна мечка", коментира Сербезов. Той смята, че тя няма да нападне повече, тъй като е уплашена.
Според Ковашки в района се извършва туристическа дейност, там има горски служители, които са установили следи и се знае, че в този район има една мечка, която е близо до Баня. Той е разговарял с горския на района, който е потвърдил, че има мечка, но тя не е проявявала агресия. Вероятно става дума за единичен инцидент, смята експертът.
Сербезов даде пример от миналото - отново инцидент с гъбарка, при който е била отстреляна мечка, а после се оказало, че не е същата, която е нападнала. В района има фотокапани и са събрани хора от общината и горското стопанство - с цел прогонване на горското животно, потвърди от своя страна Ковашки. Служителят от горското е потвърдил, че в момента в района няма нито една мечка.
Сербезов поиска да се съобразим с изискванията на ЕК, според които следват санкции в такива случаи.