От началото на годината над 80 български фирми са пострадали от киберизмами със сменен IBAN, като загубата от тях е на стойност около 12 млн. евро. Това заяви директорът на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП Владимир Димитров на форум за киберсигурност, организиран от частна компания, предаде БНР.
На форума е присъствала и вицепрезидентът Илияна Йотова, която при откриването на форума е казала, че България може да се превърне в модерен и изключително резултатен център за борба с киберпрестъпността.
Според Димитров проблем остават нигерийски организирани престъпни групи, които от години са специализирани в измами със сменен IBAN, но за момента като най-голям той определи инвестиционните измами.
По думите на директора на "Киберпрестъпност" всеки ден има двама или трима граждани, които подават сигнал, че са загубили средства чрез платформа за търговия, намерена в социалната мрежа.
В тези платформи, обясни Владимир Димитров, след оставянето на телефон е следвало предложение за "захранване" на виртуален портфейл, а при опит да се оттеглят пари от тази платформа се иска още пари.
Романтичните измами са друг проблем, свързан с киберизмамите, отбеляза още Димитров и посочи, че всеки месец има българка, която във "Фейсбук" се е влюбила в американски военен и жертвите изпращат десетки хиляди левове, вземат заеми от банки, от роднини.