Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще следи дали търговците обявяват коректно цените на стоките в лева и евро. Това заяви пред БНР председателят на КЗП Мария Филипова.

Тя поясни, че комисията ще следи за нелоялни практики и такива, които са в разрез със закона. По думите й вече има разработена методология за извършване на последващ контрол, включително честота, обекти на посещаване на съответните търговски помещения и санкциониране. Филипова посочи, че мерките, заложени в Националния план за въвеждане на еврото, както и в комуникационната стратегия към него, са едни от най-ефективните, именно в посока на защита на хората и същевременно информиране и последващ контрол на изпълненията на задълженията от страна на всички икономически субекти на територията на България.

Председателят на КЗП отбеляза, че е предвидена комуникационна-информационна кампания, за това как трябва да изглеждат етикетите на стоките след влизането ни в еврозоната. Филипова поясни, че кампанията е насочена както към търговците, така и към хората. Тя добави, че информационната кампания ще обхване всяко населено място в страната, за да достигне до всеки гражданин.

По думите й до момента не е установено наличието на нелоялна практика, свързана с обявяването на двойните цени. Тя подчерта, че у нас няма орган, който да е ценови регулатор и да следи за повишаването на цените. Филипова заяви, че КЗП няма правомощия да изисква пълната информация по веригата - от производител, през доставчик до крайния търговец.

Тя посочи, че основните нелоялни практики, видени в другите държави, са в превалутирането, начина на изписване на цените и при онлайн търговията. По думите й в срок до две седмици ще заработи мобилно приложение, чрез което хората ще могат да подават сигнали до КЗП за нарушения.

Месец след одобряването ни за еврозоната цените трябва да са в лева и евро

Месец след одобряването ни за еврозоната цените трябва да са в лева и евро

Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след въвеждането на еврото