Министърът на туризма Мирослав Боршош призова за промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас, така че той да се развива с грижа към природата.
Той се срещна с председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев, като двамата са обсъдили ситуацията с къмпинг туризма у нас, става ясно от съобщение на министерството на туризма.
От Асоциацията изнесоха данни, според които към момента в България има 180 познати къмпинга, от които едва 50 са законни. Междувременно близо 95% от всички къмпинги са с една звезда, което създавало погрешно впечатление сред западните туристи.
Затова и по време на срещата е била обсъдена възможността за законова промяна в категоризацията на къмпингите у нас. В момента българските къмпинги се категоризират от 1 до 3 звезди, докато в Европа стандартът включва и 4- и 5-звездни къмпинги.
"Необходими са сериозни реформи - от въпроса със свободното къмпингуване и регламентирането му в България, който е сложен и изисква балансиран подход, до преработка на категоризацията на къмпингите, така че те да отговарят на съвременните стандарти и очаквания на туристите. Този начин на почивка се утвърждава като предпочитан на международно ниво и България има потенциал да се превърне в конкурентна дестинация за къмпинг туризъм, но това изисква ясни правила и модерни стандарти", заяви министър Боршош.
Той посочва още, че има подчертана нужда да бъдат намалени изискванията за строителство на нови къмпинги, както и от издаването на наръчник за местните власти, който да гарантира, че издаваните разрешителни отговарят на предназначението на терена.
Също така беше изразена необходимостта общините да унифицират правилата за къмпингуване, за да се улесни административният процес и да се осигури яснота за инвеститорите и туристите. За справяне с проблема с незаконните къмпинги се обсъди въвеждането на задължително вписване на нощувките и резервациите като част от законовите изисквания.
Междувременно Вълев посочва, че докато само около 30% от къмпингите у нас да се намират на морския бряг, останалите предлагат много добри възможности за туризъм във вътрешността на страната - край реки, язовири и в планински райони.
Министър Боршош е поел ангажимент за развитието на къмпинг туризма, подчертавайки значението му за икономиката. Той посочва още, че къмпингуването е един от най-динамично развиващите се сегменти в туризма.
Министерството на туризма ще продължи активната работа със сектора, за да подпомогне развитието на устойчиви къмпинг дестинации и да гарантира висококачествени условия за туристите, уверява министърът.