Националният осигурителен институт (НОИ) разкрита е най-мащабната схема за измами. Това съобщиха от НОИ. Данните са публикувани в информационния бюлетин на института.
Експертите от столичното териториално поделение на института засякоха фалшиви документи от закрити вече предприятия, в които се назначават служители. При един от случаите са назначени 150 души на една и съща длъжност.
При извършената проверка било установено, че на вписания адрес за кореспонденция се помещава юридическа кантора, предлагаща счетоводно обслужване, а на регистрирания адрес за управление е намерен отдавна затворен офис на дружество, извършващо "счетоводно обслужване" със същия фиктивен собственик.
Разкрит е и случай на подписан трудов договор с покойник. В ЕООД, след смъртта на едноличния собственик и управител, счетоводителят продължил да назначава лица по трудови правоотношения и да подава данни по електронен път, с КЕП за осигурителен стаж и осигурителен доход.
Представяни са данни с КЕП за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност. В хода на проверките част от "назначените" лица са представили пред контролните органи на ТП на НОИ - София град трудови договори, сключени и подписани от името на починалия управител след датата на смъртта му.
Контролните органи на ТП на НОИ - София установиха и семейство, живеещо в Монтанско, чиито членове са собственици и/или управители на над 300 търговски дружества. Всички замесени декларирали, че нямат трудово-правна или счетоводна документация на дружествата, не познават лицата, назначени в дружествата и че е "злоупотребено" с личните им данни.
Резултатите от извършените проверки сочат за подготвена схема за злоупотреба със средства на ДОО.
Установен е и случай на измама, при който обезщетенията за временна неработоспособност били превеждани на сметката на осигурителя. Осигурител подал данни в регистъра на трудовите договори за сключени такива с лица на длъжности "шофьор лекотоварен автомобил", "търговски представител", "моден дизайнер". След това подавл информация в регистъра на осигурените лица за осигурителен доход, близък до максималния, въз основа на които са изплатени обезщетения за временна неработоспособност в размер на 66 025 лв.
В хода на проверката по разходите на ДОО е изискана информация от ГД "Гранична полиция" за "назначените" лица, като от предоставената справка е установено, че те не са пребивавали в България за периодите, за които са издадени болничните листове.
Констатирани са няколко дружества, сключвали граждански договори, преди фирмата им да е съществувала. Декларирано е, че лицата са осигурени без трудови правоотношения, като част от данните са подадени за периоди, през които дружества все още не са били регистрирани в търговския регистър. При направени запитвания до НАП било установено, че за съответните периоди лицата нямат подадени декларации по чл. 50 от ЗДДФЛ с декларирани доходи извън трудови правоотношения