Министърът на околната среда и водите Манол Генов и министърът на туризма Мирослав Боршош проведоха извънредна среща след медийни публикации, в които се посочва, че се наблюдава разпространение в западна посока на нефтеното замърсяване в Керченския пролив, съобщиха от пресцентъра на Министерството на туризма (МТ).
Двамата увериха, че петролният разлив в пролива няма да достигне до бреговете на българското Черноморие. Припомняме, че в средата на декември 2024 година руски петролен танкер, превозващ хиляди тонове петролни продукти, се разцепи по време на силна буря. На 12 януари Русия сформира спешна работна група, тъй като нефтеният разлив в Керченския пролив продължаваше да се разпространява.
От анализа на изисканите актуални сателитни снимки от Военноморското училище става ясно, че замърсяването няма да бъде ориентирано към българското Черноморие, посочва МТ.
Екоминистъртъ Манол Генов е категоричен, че няма опасност от замърсяване на българската акватория в Черно море след аварията с двата руски танкера. Думите му се потвърждават от симулациите, направени чрез използване на данни за морските течения на Програма "Коперник" за периода от 19.12.2024 г. до 21.01.2025 г. включително, както и от незабавно изисканата експертна оценка, според която "дори хипотетично замърсяването да не е потънало, а напротив, да се е увеличило и да продължава да се развива, то неговото движение и разпространение ще бъде ориентирано на юг, в посока бреговете на Република Турция, а част от него ще се завихри в акваторията на град Новоросийск."
Пътят на разлива подлежи на всекидневен мониторинг както в България, така и в Русия, Румъния, Турция и Украйна, където данните потвърждават тези от наша страна.