52 значими язовира, които Министерството на околната среда и водите (МОСВ) наблюдава и дава разрешение за ползване на води от тях, въпреки сухото лято, сухата пролет и климатичните предизвикателства, са в добро състояние. Това заяви министърът на околната среда и водите Манол Генов по време на извънредното заседание на Комисията по околна среда и водите в Народното събрание. Общи 16 депутати се регистрираха за извънредното заседание на комисията, като липсваха народни представители от "Възраждане", които бойкотират.
65.48% е запълняемостта на язовирите за питейно-битови нужди, но не е никак успокояващо, посочи Генов. Приоритет е и водата за напояване, като общото състояние на язовирите за напояване е около 31%. Енергийните язовири са в добро състояние и там отива 68-69% от общия обем като запълняемост на енергийните язовири, отчете екоминистърът.
"За критично безводие за питейно-битово водоснабдяване не може да се говори. Изключително сме рестриктивни по отношение на ползване на водите", подчерта Манол Генов.
Той посочи, че МОСВ още отсега мисли за количествата води, които ще бъдат необходими и през следващата година. "Язовирите, които се наблюдават, ще бъдат в състоянието, в което са били през миналата година. Това е нашата мисия да управляваме така отпуснатите количества, за да може, ако има съответните валежи, да могат в следващия сезон за напояване и енергетика, нивата на язовирите да бъдат високи", увери Манол Генов. Той смята, че МОСВ добре управлява водите за напояване.
Генов допълни, че водата е едно безценно богатство и, когато се пазят някои водни тела за питейно-битово водоснабдяване, не може безразборно да се правят сондажни кладенци за напояване, с което да се получи смесване на водите и да се влоши тяхното качество.
МОСВ е предоставило информация на МРРБ за безводието в Плевен, за да може при едно бъдещо изграждане на сондажи, да се разполагат с тях. "Ролята на народните представители и нашата като министри е да се вземат най-правилните мерки и реагираме бързо за преодоляване на водните режими, а и някъде за липсите на вода за питейно-битово водоснабдяване", надява се министърът на околната среда и водите. МОСВ ще предложи и законодателни промени.
"Проблемите в Плевен са натрупани от години и не е работата на правителството от 16 януари 2025 г. Имаме амбицията с МРРБ и Министерството на земеделието да осигурим едно по-добро качество на живот, както и по-добра околна среда", увери Манол Генов.
Регионалният министър Иван Иванов заяви, че приветства извънредното заседание на Комисията по околна среда в Народното събрание за справяне с безводието. Към 18 август общо засегнатото население с водоподаване е над 260 000 души в 16 града и над 200 села. Действията, които МРРБ са предприели е, че през месец април са предприети действия за почистване и поддържане на водоизточници, да се организира координация с "Басейнова дирекция", осъществяване на контрол и мерки за недопускане на нерегламентирано използване чрез включване във водопроводните мрежи за питейна вода. Загубата на вода в Плевен е между 70-80%, изтъкна регионалният министър.
shtimpo
на 21.08.2025 в 20:17:02 #2“Вие казвате, че има проблем, но ние казваме, че проблем няма, и тъй като ние сме експерти, а вие не сте следва, че ние сме прави, а вий грешите” - МОСВ П.П: “Лисата на прозрачна течност течаща от чешмата/душа ви е илюзия….вода има” - МОСВ
oxoo
на 21.08.2025 в 16:20:04 #1Тоя съвсем е слънчасъл,"За критично безводие за питейно-битово водоснабдяване не може да се говори",ето какви тапунгери ни управляват!