Над 12 500 жалби за нарушени права са подали граждани и организации до националния омбудсман през 2024 г. Данните бяха оповестени от пресцентъра на Омбудсмана на Република България.

Припомняме, че към момента институцията работи само като административна структура, след като през април омбудсманът Диана Ковачева напусна поста и стана съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, а месец по-рано подаде оставка нейният заместник Елена Чернева-Маркова.

През годината най-много са както обикновено жалбите за нарушаване на правата на потребителите - над 4 700. Над половината от тях за проблеми с електроснабдяването и ВиК услугите. Най-често те касаят спиране на тока, воден режим, липса на вода като цяло или несъразмерно високата й цена за сметка на качеството.

Ресторантьори алармират за стотици хиляди левове загуби заради кризата с тока
Обновена

Ресторантьори алармират за стотици хиляди левове загуби заради кризата с тока

През лятото няма вода, а през зимата - ток, оплакват се от бранша

От институцията припомнят, че през ноември възразиха срещу планираното увеличение на цената на водата в страната средно с 3,87% от 1 януари 2025 г. Считат това за несправедливо предвид кризата във водоснабдяването в 23 области в страната. На 6 декември е изпратено и становище по проекта за нов ВиК закон, в което институцията настоява да се регламентира бърза и ясна процедура за прилагане на по-ниска цена на водата, когато качеството й не отговаря на нормативните изисквания. Предлага се и въвеждане на мерки за подпомагане на уязвимите групи граждани, да се гарантира ефективен контрол върху дейността на ВиК операторите и да се определи социалната поносимост на цената на водата според доходите на домакинствата.

Над 350 жалбите са подадени през годината и срещу фирми за бързи кредити и банки. Повечето от тях касаят високи такси за обслужване и лихви, както и неравноправни клаузи в договорите. От институцията не омбудсмана посочват, че размерът на взетата сума нараства между два и три пъти до потребителят подпише договора за кредит. Неравноправните клаузи в договорите, които достигат до съда, се обявяват за нищожни и се отменят. Не всеки договор обаче стига до съда. "Проблемът с бързите кредити не е изолиран, не е самостоятелен. Той е свързан с проблема с колекторските фирми и трябва да бъде разглеждан в пакет със Закона за несъстоятелността на физическите лица, т.нар. закон за вечния длъжник", обясняват от институцията и уточняват, че предстои той да бъде гласуван от депутатите, след като е внесен от Министерския съвет в парламента преди месец.

КЗП завежда колективен иск срещу фирми за бързи кредити за запазване на неравноправни клаузи

КЗП завежда колективен иск срещу фирми за бързи кредити за запазване на неравноправни клаузи

Продължават проверките и на небанковите финансови институции

От институцията на Омбудсмана на Република България също отчитат, че през 2024 г. законово е регламентирано решение през 2024 г. на проблема с ограниченията при регистрацията по постоянен и настоящ адрес след подадени през годините жалбите от над 240 хил. граждани по експертни оценки. Институцията от години настоява за обсъждане на възможностите и намиране на решение, включително и за законови промени при необходимост. Такива са приети от 50-ото Народно събрание през октомври 2024 г. и в Закона за гражданската регистрация е въведена възможност за регистрация на служебен адрес.

През 2024 г. са подадени и 2 800 жалби, касаещи социални права, социално осигуряване и обезщетения, трудови права, право на здравеопазване и на образование. "Нерядко се поставят въпроси за размера на минималната пенсия (523.04 лв. до 1 юли 2024 г. и 580.57 лв. след тази дата), която, макар и над определената за страната линия на бедност (от 1 януари 2024 г. - 526 лв.), не успява да преодолее инфлацията и да предостави глътка въздух на пенсионерите за посрещане на ежедневните им нужди", отчитат още от институцията.

Сравнително висок е делът на случаите с неизплатени трудови възнаграждения и обезщетения. След намесата на омбудсмана Инспекцията по труда извършва проверки, налагат се принудителни административни мерки се постига изплащане на задължението от работодателя към работниците.

Гражданите се оплакват още от затруднен достъп до първична извънболнична медицинска помощ в малки, отдалечени и труднодостъпни населени места, които не се посещават от общопрактикуващ лекар. Те сигнализират също за затруднен достъп до спешна медицинска и за случаи на забавяне, както и за затруднен достъп до медицински изделия и подкрепа за хората с редки заболявания.

София, Кърджали, Търговище и Разград с риск да останат без джипита

София, Кърджали, Търговище и Разград с риск да останат без джипита

Ако не се вземат спешни мерки

Въпреки направените промени в нормативната база остава голям броят на жалбите за нарушени права на хора с увреждания - над 800 за 2024 г. Основно те са свързани с проблеми при извършването на медицинската експертиза на хората с увреждания и значителното забавяне при насрочване на дати за освидетелстване или преосвидетелстване и за издаване на ТЕЛК и НЕЛК решения. Сигнали има и за проблеми с достъпността на средата за хората с увреждания и с условията за разкриване и ползване на социални услуги.

Постъпили са също над 1400 жалби и сигнали за защита на правото на собственост в неговите различни аспекти. От множество граждани са подадени жалби с приложени подписки за съдействие от институцията на омбудсмана при защитата на правото на собственост. Голям брой граждани, организирани в инициативни комитети, протестират и срещу нарушения на екологичното законодателство при инвестиционни намерения за добив на подземни богатства, срещу завземане на земеделски земи и пасища за енергийни обекти и разполагане на вредни производства в близост до населените места.

При проверките си по конкретни случаи институцията е констатирала недостатъчни гаранции за упражняване на правото на собственост и отстъпление от съществуващите добри практики. Анализът на констатираните нарушения отчита системни проблеми на административното регулиране и стандарт на услугите в конкретните области. Основни групи оплаквания от гражданите са в следните направление: устройствени планове и техните изменения; незаконно строителство; инвестиционно проектиране и оценки съгласно екологичното законодателство; засегнати права в процедури по създаване и поддържане на кадастрални карти и кадастрални регистри; отчуждително-обезщетителни процедури; нарушения на правото на собственост върху земеделски и горски имоти.

Плащаме 351 000 лв. обезщетения за бавно правосъдие и 17 г. реституция на ниви

Плащаме 351 000 лв. обезщетения за бавно правосъдие и 17 г. реституция на ниви

По споразумение пред Европейския съд по правата на човека и жалби пред Инспектората към ВСС

През годината за получени и над 550 жалби по отношение на правата на детето - свързани със семейната среда и мерките за закрила, децата и съдебната система, защита от насилие, право на образование на деца със специални образователни потребности (СОП), деца с увреждания и др. Оплакванията са най-често от родителите на детето и касаят средата, в която то се развива, училището, детската градина, семейни взаимоотношения - родителски спорове и др.

От институцията на омбудсмана отчитат и работата си през 2024 г. за подобряване на условията в местата за задържане. Извършени са 32 проверки, а подадените жалби за нарушени основни права и свободи са над 660. През годината е поставен акцент и върху условията в държавните психиатрични болници по повод случая със загинал пациент. Институцията на омбудсмана алармира в годишните доклади още от 2014 г. за проблемите с финансирането на държавната психиатрична помощ и изпълнението на медицинските стандарти. "Компетентните институции продължават да са длъжници в намирането на трайно решение на сериозните проблеми, свързани с лошата материално-техническа база и кадровото обезпечаване на психиатричната грижа", изтъкват от институцията допълват, че тези проблеми пряко засягат и нарушават правата както на пациентите, така и на работещите в психиатриите.

Висок остава и делът на жалбите по проблеми във връзка с изпълнителното производство, като за 2024 г. те са 212. 97 граждани са се обърнали институцията на омбудсмана с искане да бъдат направени предложения за изменения на действащото законодателство, а други 51 - за сезиране на Конституционния съд.