Концепцията за новата "Национална стратегия за равноправие, включване и участие на ромите", изготвена от Център "Амалипе" по поръчка на Фондация "Фридрих Еберт", бе представена днес на онлайн дискусия. В момента концепцията се обсъжда от всички парламентарни групи в парламента, министерства и граждански организации.

В България започна изработването на Национална ромска стратегия през декември 2020 г. Първоначалната реакция на ромските и про-ромските организации бе свързана със сериозни критики към документа и особено към начина на неговата подготовка, който не включваше широко участие на гражданския сектор. Преди да се премине към гласуване и одобряване на поправената Стратегия за ромите се състоя дискусионен форум "Политики за равенство, приобщаване и участие на ромите, инвестиция в по-добро бъдеще".

Министър Калина Константинова, която е председател на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към МС, разясни, че това е последният вариант на стратегията за ромите. Той е преработен и са спазени част от препоръките в него, благодарение на критиките на гражданските организации.

По думите й - сега "има политическа воля за постигане на целите", но са поставени и кратки срокове за приемането на стратегията". Тази седмица е започнало обсъждане в ресорните министерства - МТСП, МОН, съобщи тя.

Какво е спазено от препоръките и какво - не в доклада обясни Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН.

Не са изпълнени исканията за равен достъп на ромите, премахване на езика на омразата, отсъства и позитивният образ на ромите. В три направления той вижда пропуски в изпълнението - образование, опорочено изпълнение относно капацитета за интеркултурно образование, като на практика планът за действие е преведен "за деца с функционална неграмотност". Превенция на раждаемостта пък била описана като за жени на 45 г.

На второ място не са осигурени социални жилища.

На трето - психологията на МВР вменила, че всички ромски мюсюлмански общности са рискови за тероризъм в страната, обясни експертът.

Френски съд осъди наши роми за трафик на хора за просия

Френски съд осъди наши роми за трафик на хора за просия

На пет ромски фамилии са подмамвали жертвите си

Той критикува още, че няма конкретни план сметки и не е изпълнен крайният срок, както и че не вижда разлика от плана 2020 г. с плана 2020-2030 г. Пампоров коментира данните, публикувани от НСИ за ромските деца, които по думите му са некоректни, като се има предвид, че няма и програма в МОН за целта.

Деян Колев от фондация Амалипе изрази надежда националната рамка да бъде одобрена от парламента, като поиска да се включи в нея и равноправието на ромската жена. Посланици от Посланическата група по ромските въпроси (групата обединява 16 посланици от ЕС, Великобритания и САЩ), представители на Европейската комисия и ромски/про-ромски неправителствени организации взеха отношение по темата, основният акцент - че бавим одобряването на стратегията.

От парламентарните групи становища и реакции има от всички, без партия "Възраждане". От организацията специално подчертаха, че не работят с тях. 

С европроект помагат на роми да учат висше образование

С европроект помагат на роми да учат висше образование

Крайният срок за подаване на документите е 17,30 часа на 05 април 2022

Деница Сачева от ГЕРБ изказа мнение, че основните две теми за ромското включване са образование и пазар на труда. "Години се прави едно и също нещо и се очаква различен резултат", посочи тя и уточни, че ГЕРБ ще подкрепи стратегията. Сачева поиска и изграждане на информационна система между всички институции, за да ходят всички деца на училище.

Пламен Николов от ИТН подчерта, че интерграцията в системата на образованието трябва да е цел, която да насърчи равният достъп. Тяхната група очаква НПО да изпълнят проекта за изграждане на програми - набор на млади специалисти, образователни медиатори, финансирането да е на конкурсен и целеви принцип.

Иван Попов от МОН обаче контрира, че отклоненията за останалите програми могат да доведат до забавяне. Ведомството иска образователните медиатори да са приоритет, да се застъпи работата с родителите и да няма луфт между старите и новите програми. 

Полицай пострада при бой на роми в Дупница

Полицай пострада при бой на роми в Дупница

Двама са арестувани по случая

Цветан Спасов, ръководител на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" коментира, че трябва да се работи в направленията - заетост, здравеопазване, върховенство на закона и антидискриминация и жилищни условия.

"Да се подкрепят с мерки на национално ниво основно целите за бедност и материални лишения и попадащи под рамките на закона, да има интегрирани териториални инвестиции, продължение на воденото от общностите развитие, интеграция на ромската общност 2021 г. - 2027 г., подобряване на достъпа до трудова заетост, мерки за активно приобщаване - семейно консултиране и ранно детско развитие", изреди още специалистът.

От организацията отчетоха, че внесли анализ на липсите в стратегията при министър Калина Константинова.

Роми пречат на пожарникарите да гасят огън в "Шекер махала"

Роми пречат на пожарникарите да гасят огън в "Шекер махала"

Екипи на 7 пожарни автомобила са работили на терен