Ако Оловно-цинковият комплекс в Кърджали продължи да не спазва технологичните норми, от началото на 2010 г. Европейската комисия може да наложи наказателна процедура или спиране на цялото производство.
Това е предупредила днес на среща с ръководствата на общината и комплекса и експерти от екоминистерството зам.-министър Евдокия Манева.
Според нея има да се решават няколко временни мерки за ограничаване емисиите от серен диоксид в атмосферния въздух над града.
От РИОСВ - Хасково са представили данни, че за деветмесечието на тази година допустимите концентрации на кадмий и олово са били 3,9 пъти над пределните и по закон инспекцията може да ограничи дейността на оловното производство.
Това е и официална позиция - свиване капацитета на това производство и влизане в пределно допустимите норми до въвеждането в експлоатация на новите мощности на оловно и цинково производство в ОЦК, изрази позицията на общината кметът Хасан Азис.
Изпълнителният директор на ОЦК Славея Стоянова е уверила зам.-министъра на екологията, че защитните съоръжения срещу запрашаването ще бъдат въведени в експлоатация.
BatGandib
на 04.11.2009 в 01:49:28 #6@ DrMancho Докторе, ти сигурен ли си, Че сединенията на азота са АЗИДИ????? Аз ги уЧех като нитриди.
ivan_advokat
на 03.11.2009 в 23:41:22 #5Ни така-ни така. Ако не трови - няма работа. Ако трови - замърсява. Дано не политизират всякакво производство - то и без това не остана такова. Най-екологично е производство на земеделски култури, май натам отива работата.
Цепеница
на 03.11.2009 в 23:22:04 #4сигурно на много места по света има оловноцинково производство , но едва ли тровят градовете и хората осъществяващи производството . оловно цинковия комплекс в кърджали има собственик . без значение дали е държавата или частно лице , ако не предприеме нужните мерки , да си понесе последствията
Dr Mancho
на 03.11.2009 в 22:48:18 #3Китаец, от повече от 20 години в българския научен език терминът ОКИС е сменен с ОКСИД, ДВУОКИС с ДИОКСИД и пр. Още в учебниците за шести клас е така, да не говорим за гимназиалните и университетските четива. Причината е цледната - в окислителните процеси окислителят в полученото съединение носи наставката -ИД - окислителните съединенията на сярата с метали са СУЛФИДИ, на азота - АЗИДИ, на въглерода - КАРБИДИ и пр. Универсалният окислител кислород обаче е ОКИС, което е извън правилото и затова беше модифицирано в ОКСИДИ. Тази промяна е направена в другите езици в подобна форма още преди 20-30 години. Във всички случаи ОКСИД не е грешно.
Leon
на 03.11.2009 в 22:46:13 #2Стар китаец - двуокис отпадна от доста време от официалната химия и се ползва диоксид вместо това...Явно си доста стар щом не го знаеш ;) Иначе думите са синоними на едно и също съединение -в случая SO2...
ManUtd
на 03.11.2009 в 22:43:46 #1Държава с услуги, без производство.