От Агенцията за социално подпомагане да изискват по служебен път на Министерството на образованието и науката удостоверенията за помощта от 300 лева за първокласници и осмокласници. Тава предлага националният омбудсман Диана Ковачева на социалния министър Гълъб Донев и до колегата му - министъра на образованието Николай Денков.
Повод за писмата й са жалби на родители, които изразяват недоволството си, че са принудени да се редят по опашки в училищата, в които са записани децата им. Посочват, че Агенция за социално подпомагане изисква от тях да предоставят бележки, че децата им наистина ще учат в първи или в осми клас, за да им се отпусне помощта от 300 лв.
Ковачева изтъкна, че за първи път през 2021 г., всички деца, записани в първи и осми клас, ще получат еднократна помощ, която в действителност оказва сериозна подкрепа за подготовката на децата за първия учебен ден.
Според Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца, еднократната помощ за ученици, записани в първи клас или осми клас, се отпуска въз основа на заявление декларация по образец, и към него се прилагат документи, в случаите, в които дирекция "Социално подпомагане" не може да получи информацията по служебен път. Един от тях е удостоверение, че детето (децата) е записано в първи/осми клас на държавно или общинско училище, издадено от съответното училище, отбеляза Диана Ковачева.
След като този вид помощ се отпуска за всички деца и данните кое дете къде е записано, са налични в информационна система на МОН, АСП следва да извърши тази проверка служебно, следвайки отдавна въведения в администрацията принцип, че ако тя разполага с дадена информация, не би следвало да я иска повторно от гражданите.
"В тази връзка се обръщам към Вас с препоръка да не се изисква от родителите предоставяне на удостоверение, че детето/децата им са записани в първи или осми клас на държавно или общинско училище, а информацията ... в тези удостоверения да се обменя по служебен път между Министерството на образованието и науката и Агенцията за социално подпомагане", пише Ковачева.
Тя подчертава и извънредната епидемична обстановка, наложила въвеждането на редица ограничения, целящи да избегнат струпването на много хора в закрити помещения и необходимостта да се осигури възможност за дезинфекция на учебните заведения преди началото на учебната година.