Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) доц. д-р Иван Иванов, в която настоява за максимална публичност и прозрачност на цялостния процес по ценообразуването в енергийния сектор. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.

Повод за това са публикуваните от Регулатора "заявления за утвърждаване на цени", внесени от дружества лицензианти в секторите "Електроенергетика" и "Топлоенергетика", за ценовия период 1 юли 2023 г. - 30 април 2024 г. Ковачева изтъква, че в значителна част от тях липсват крайните цени на електрическата и топлинната енергия.

По думите на Ковачева това са предложенията на дружествата за крайни цени, а не изходни данни за формирането им, за които има основания да се смята, че представляват търговска и/или производствена тайна.

Тя е категорична, че по този начин гражданите и други заинтересовани страни са лишени неоснователно от информация - в разрез със Закона за енергетиката. Недопустимо е в публикуваните от КЕВР предложения за цени да липсват самите цени. По този начин не се изпълнява целта на закона, подчертава омбудсманът.

Омбудсманът иска да проверят как "Топлофикация София" мери потреблението

Омбудсманът иска да проверят как "Топлофикация София" мери потреблението

Диана Ковачева получила множество жалби заради високи сметки

Диана Ковачева се позовава и на правото на гражданите да получават информация, залегнало и в Хартата на основните права на Европейския съюз (ОВ, С 326/391 от 26 октомври 2012 г.).

Тя подчертава, че всяка изминала година се увеличава броят на дружествата от секторите "Електроенергетика" и "Топлоенергетика", които определят като "тайна" предложените от тях крайни цени и подчертава. Веднъж допусната, поради липсата на публичност и прозрачност тази практика подкопава доверието към регулаторния процес, допълни Ковачева.

Цялостният процес на ценообразуването в енергийния сектор следва да бъде максимално публичен и прозрачен, категоричен е обществения защитник.

Тя настоява за предприемането на своевременни действия за публикуване на предложенията на дружествата лицензианти за крайните цени преди процедурата за обществено обсъждане на заявленията - чл. 14 от Закона за енергетиката.

В заключение омбудсманът подчертава, че поисканите от топлопреносните предприятия в пъти увеличения на цените на топлата вода и парното от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г. са неоснователни, както и че търговията с електрическа и топлинна енергия трябва да се извършва при гарантиране и на интересите на потребителите - чл. 2, ал. 2 от Закона за енергетиката.