Десетина божи служители и миряни се събраха пред Светия синод в защита на Левкийския епископ Павел, заради който от десет часа днес се свиква църковния съд.

Църковното наказателно дело срещу Павел е внесено от Плевенския митрополит Игнатий по поръчка на Пловдивския дядо Николай, уточни пред News.bg говорителят на протестиращите Атанас Стефанов, представител на "Общество приятели на Русия и православния свят".
По думите му тази информация идва направо от свещениците в Светия синод, но отказа да посочи конкретни имена.

Този трибунал е неоснователен, как може да го съдят за нещо, което влиза в служебните му задължения, възмути се Стефанов. Той обясни, че епископ Павел ще бъде съден, защото на 24 май тази година е отслужил молебен в Рим по покана на тогавашния епископ и настоящ митрополит Антоний.
Според Стефанов Светият синод не одобрява тази постъпка "от завист и злоба". Той похвали епископ Павел и го определи като скромен и свят човек. Стана ясно, че епископът вече няма дори достъп до своята стаичка в Светия синод, където е живял през последните 15 години.

Стефанов отрече всички твърдения, че епископ Павел е бил масон или е подкрепял масоните. По думите му това са долни лъжи, а епископът дори е срещу тези тайни общества. Живеем в една бездуховна страна, раздирани сме от протести, оплака се Стефанов. Той призова българския патриарх и митрополитите да влезнат в ролята си на пастири на народа, да "излязат и да обединят нацията".

За епископ Павел през годините са излизали много и скандални материали в медиите, включително и такива, които го изобличават, че тъне в разкош, че има незаконно семейство и син и редица други прегрешения. Стефанов отрече всички тези обвинения и подчерта, че въпросното момче е син на брат му.
Той заяви, че Павел е нарочен от членовете на Светия синод, защото "не е мека китка като тях" и е истински чист и набожен човек.

Епископ Павел носи светското име Павлин Иванов Петров. Роден е на 12 юли 1957 г. в град Левски. Учи в Тетевен и в Софийската духовна семинария до втори клас, когато е изключен за слаб успех и лошо поведение.
По-късно завършва Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София. Приема монашество на 22 февруари 1986 г. в Черепишкия манастир "Успение Богородично".
От 1 юли 2002 г. той е „епископ на разположение" на Светия синод.