Днес се открива груповият лов на дива свиня.
Ловният сезон ще продължи до втората неделя на януари 2025 г.
Индивидуалното и групово ловуване на дребен местен и водоплаващ дивеч се извършва в събота, неделя и в дните, обявени за официални празници. След 1 януари на водоплаващ дивеч може да се ловува и в сряда. Извършва се само през деня - един час преди изгрева и един час след залеза на слънцето.
От Изпълнителната агенция по храните посочват, че разрешителното за индивидуален лов на мигриращ и водоплаващ дивеч се издава за срок един месец, като за фазан, яребица и кеклик то е с фиксирани дати на ловния излет, съгласно утвърден график.
За шеста поредна година преди започването на лова се проведоха съвместни обучения с представители на всички ловни дружини за спазване на мерките за биосигурност и предприемане на нужните действия при установяване на умрели диви свине или такива с нетипично поведение.
ИАГ подчертава, че всички ловци трябва да проявяват дисциплина и отговорност, да упражняват контрол помежду си за правилното изпълнение на законовите разпоредби по време на лова и да спазват противопожарните правила за недопускане възникването на пожари.
Продължават проверките на служителите, ангажирани с контрол в горските територии.
Във връзка с откриването на сезона Българската агенция по безопасност на храните напомня, че е задължително предаването на проби за изследване за Африканска чума по свинете (АЧС) и трихинелоза.
Уточнява се, че вирусът на АЧС не засяга здравето на хората, но изследването е необходимо за проследяване за нови огнища на болестта, както и за целите на анализа и набелязване на мерки за борба с нея.
Изследването за трихинелоза пък е важно за свеждане до минимум на риска от заразяване на хората при консумация на месо, добито от отстреляни диви свине. Изследването се извършва в акредитирани лаборатории, включително и в лабораториите на БАБХ.
При установяване на положителен резултат за трихинелоза, лабораторията незабавно информира директора на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ), официалния ветеринарен лекар на общината, където е отстреляно дивото прасе и контактното лице от ловната дружинка, за предприемане на необходимите мерки за обезвреждане на месото. Положителната проба се изпраща в Националната Референтна лаборатория за диагностика на трихинелозата към Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт. Месото от положителното диво прасе се проследява, събира и изпраща за обезвреждане.