Ако си мислите, че популацията на бездомните кучета у нас може да бъде намалена единствено чрез евтаназирането или кастрирането им, грешите. Има далеч по-лесен и прост начин да се разделите с четириногите. Нужно е само да ги прехвърлите в съседното село, град, община...

За тази странна и безспорно иновативна идея пред news.bg разказа Явор Гечев, отговарящ за връзките с обществеността на международната фондация за защита на животните "Четири лапи". Организацията е разбрала за "интересната" практика по време на многото си акции в различни общини за безвъзмездно кастриране на животни.

Гечев разказа, че често, когато от фондацията са задавали въпроса на ангажираните с проблема общинари, какво точно са свършили до момента, те са му отговаряли, че са купили пистолет за дистанционна анестезия ( чрез него животното може да бъде упоявано от разстояние - бел.ред.).

Те го купуват, за да може да натоварят животните, да ги стоварят в съседната община и да си решат проблема, обясни той.

Като пример за община, която "приема" бездомните кучета на съседни райони, Гечев посочи община Завет. Припомняме, именно в село Сушево в същата община преди по-малко от година петгодишно момиченце почина, след като беше нападнато от куче.

Други райони, които "си разменят" бездомни кучета, по думите на Гечев са Разград и Исперих. Разбира се, подобни практики не могат да се проследят, но е факт, че много често във фондацията постъпват сигнали за пристигащи камиони, които изсипват животни от една община в друга.

Експертът обаче посочи, че подобни "иновативни" решения са с минимален ефект, защото животните доста често мигрират и се връщат в познатите райони. Така, преливаме от пусто в празно, харчат се пари, а резултатът е минимален, коментира Гечев.

Поради тази причина той за пореден път изрази категоричната позиция на фондация "Четири лапи" за осъществяване на засилен контрол над собствениците на домашни любимци. Според Гечев едва 50 от всичките над 200 общини у нас спазват закона в тази насока.

Нито една община, особено малките, не иска да регистрира домашните любимци на хората и да налага контрол и санкции в тази насока, защото това означава да развали отношенията си с електората, посочи още той.

Ако отидеш и глобиш някой собственик за това, че си пуска животното навън, че то се размножава, а ти изхвърляш малките му, това означава, че утре този човек може да не гласува за теб, коментира още експертът.

Той съобщи още, че не на малко места се организират ловни дружинки, които да обстрелват бездомните кучета.

Като цяло представителят на "Четири лапи" беше категоричен, че именно липсата на контрол над собствениците на домашни животни поражда големият проблем с бездомните четириноги у нас.

Лекуват се последствията, не причината, отбеляза Гечев. Той е категоричен, че трябва да се спре притокът на животни от дома на улицата и това да бъде законово регламентирано.

Според него евтаназията и кастрацията на кучетата няма да доведат до ограничаване на популацията им. В тази връзка Гечев цитира данни на Столична община, от които става ясно, че за последните 10 години в София са били евтаназирани над 10 000 кучета. В момента броят на бездомните животни е между 10 000 и 11 000 и по-ясно доказателство, че евтаназията не работи, няма.

В този смисъл Явор Гечев припомни и предложенията на фондацията относно промени в НК във връзка с инкриминирането на прояви на жестокост срещу животни. Припомняме ви, преди дни стана ясно, че комисията по правни въпроси в Народното събрание не е приела законопроекта в тази насока.

Гечев разказа още, че е провел среща с депутат от ГЕРБ. След нея обаче той е останал с впечатлението, че народните представили нямат готовност да приемат подобни законодателни промени. От друга страна, тя (депутатът - бел.ред.) каза, че трябва да има наказателна отговорност за собствениците на домашни кучета...Тоест, топката сега не е в нас, тя е в Народното събрание..., коментира Гечев срещата си депутата, чието име не конкретизира.

Той категорично отхвърли твърденията, че фондацията прикрито толерира агресивното поведения на кучетата спрямо хората и по никакъв начин не помага за ограничаването на бездомните животни по улицата.

В тази връзка Гечев разказа как през 2007 г. фондация "Четири лапи" е предложила на столична община да започне кампания за безвъзмездното кастриране на кучетата в София. Акцията е трябвало да продължи една година, а всички разходи по осъществяването й да се покрият от организацията.

Единственият ангажимент на общинарите е бил да осигурят престоя и храната на екипа на фондацията, наброяващ 10 човека. След като от общината посочили, че нямат финансовата възможност за това, от "Четири лапи" им предложили да намалят срока на престоя си в София на шест месеца, а после и на два.

В крайна сметка се оказало, че общината няма финансов ресурс и до сътрудничество не се стигнало. Нито една друга община не ни е казвала, че няма финансовата възможност да покрие разходите за екипа, коментира още Гечев.