архив - news.bg
Законодателното уреждане за отпадането на новините на турски език от телевизионния ефир се отлага. Toва стана ясно при обсъждането на промените в закона за радиото и телевизията.

„Атака" оттегли предложението си за премахване на новините на турски език и направи заявка то да бъде включено при изготвянето на изцяло нов закон за радиото и телевизията.

Сегашният закон дава възможност да се излъчват новини на език, различен от официалния според конституцията, когато те са предназначени за граждани чиито майчин език не е български.

Това, по думите на заместник председателя на Комисията по култура Стоян Иванов, е противоконституционно и дискриминационно.

Кой и как определя на езика на кой етнос да са и защо на турски, а не на цигански или арменски, попита той в коментар за емисиите на турски език.

Иванов е категоричен, че конституцията трябва да се спазва и новините трябва да са на официалния език - български.

Той обясни, че на практика се отлага законодателното уреждане на въпроса, тъй като сега се налагат спешни промени в закона заради изискванията на европейската директива за аудиовизуални и медийни услуги. Страната ни трябва да я изпълни до 19 декември.

Въпросът за езика на новините би удължил работата на депутатите и има опасност България да бъде санкционирана, ако не синхронизира навреме законодателството си с европейската директива, посочи той.

Сега правим кръпки върху закона, заради ангажиментите да спазим европейските изисквания, но след това ще бъде подготвен и приет изцяло нов закон за радиото и телевизията, поясни Иванов.

Той подчерта, че „Атака" ще настоява в новия закон да бъде регламентирано отпадането на новините на турски език.

Иванов каза още, че партията обмисля да постави въпроса на референдум, но отбеляза, че за това са необходими и промени в закона за референдумите.