Римските терми във Варна се нуждаят от спешно укрепване, съобщи БГНЕС. Заради студа, водата, която прониква в древните останки, замръзва, прави големи пукнатини и руши. В момента сводовете са подпрени и укрепени с дървени конструкции, но въпреки това от тях падат камъни.
Най-пострадали през тази зима са 3-4 свода, през които обичайно преминава голям туристически поток. Там има риск от падане на камъни. В следващите месеци предстои да бъде извършено реконсервирането им.
Ремонтът ще бъде реализиран със 100 хил. лева, отпуснати от община Варна на последното заседание на местния парламент. Предстои обявяване на обществени поръчки за извор на фирми, които ще изпълнят дейностите.
Има стар проект за укрепване още от началото на 90-те години. След като се направят чертежите и се получат офертите от фирмите, те ще бъдат дадени на Министерството на културата за одобряване.