София ще плаща на Пловдив поне 24 лева с ДДС за тон от балираните отпадъци, които ще се депонират на сметището край Цалапица.

Това обяви заместник-кметът Георги Титюков, цитиран от Радио Пловдив. Титюков започна преговорите за заплащането в столична община с Мария Бояджийска, в момента е действащ кмет на столицата.

Община Пловдив няма да се съгласи на по-малко от 24 лева за тон, тъй като столицата плаща толкова на депото край Харманли, където също откарва боклук. Транспортните разходи също ще са за сметка на София.

На преговорите от пловдивска страна се настоява камионите с балите да не минават през населени места, което ще удължи пътя им с около 10-15 километра. Столицата обаче плаща за транспорт и до Силистра, което е несравнимо, мотивира се Георги Титюков.

Остава да се уточни как ще се таксуват балите, които през 2007-а са тежали по 1 тон, а сега някои от тях са се свили до 700 кг. Междувременно адвокатът на консорциума, който изгради екозавода край Шишманци, Георги Колев, отрече да е имало сделка с приемането на балите срещу скорошен старт на завода.

Според Колев в Шишманци на първо време няма да се обработва столична смет, тъй като трябва да се изчисти технически на колко смени ще се работи, и да се посрещнат нуждите на Пловдив и на съседни общини.

БСП-Пловдив настоява за обществено обсъждане преди да се вземе окончателното решение за приемането на 100-те хиляди тона софийски боклук на сметището в село Цалапица. Това съобщи от своя страна Николай Радев - член на Изпълнителното бюро на БСП в Пловдив.

„Искаме да чуем мнението на гражданите на Пловдив и на експертите от Министерството на околната среда и водите", мотивира се Радев.

Според социалистите, правителството трябва да гарантира ангажиментите си към Пловдив срещу евентуалното приемане на столичния боклук. Това трябва да стане с решение на Министерски съвет, в което ясно да е фиксирана сумата, която града ще получи, а също и инвестиционните проекти.

„При сегашната ситуация Пловдив може да депонира отпадъци на сметището край Цалапица още четири години. С приемането на още 100 хиляди тона софийски боклук този капацитет ще се съкрати с една година", обясни Николай Радев.

Той припомни, че извозването и депонирането на сметта в завода край Шишманци ще струва на Община Пловдив много по-скъпо. 30 лева е договорената сума за тон боклук, но се водят разговори и за двойно по-големи суми, твърди Радев.

По-рано днес Тодор Кръстев - заместник-председател на групата съветници от „Коалиция за Пловдив" заяви, че БСП ще гласува „за" приемането на 100-те хиляди тона софийски боклук.

Кметовете на Цалапица, Кадиево и Оризаре също са провели разговори в екоминистерството. Кметът на Цалапица Кирил Проданов заяви, че взетите решения са в защита на националните интереси и на засегнатите селища, защото са им обещани пари за реализиране на проекти за милиони, които не са по силите на малките общини.

Проданов прогнозира, че реакцията на хората ще бъде негативна, но ще трябва да ги убеди, че с приемането на софийските боклуци имат възможност да изградят канализации за питейна и обратни води.

Той каза още, че са получили уверение, че камионите с балите с отпадъци няма да преминават през населените места.