Последните протести на различни социални групи у нас се възприемат като допълнителен белег на тежка ситуация. Още по-тежки са масовите възприятия за здравеопазването. Затова и държавата среща подкрепа, всеки път когато реши да се намеси активно в икономическите процеси, показва проучване на "Галъп интернешънъл".

Наред с тази подкрепа обаче остава традиционната у нас критичност към властта, която води и до по-изразена симпатия за евентуален вот на недоверие - особено по темата с корупцията. Искането за преформатиране на управляващата формация и отстраняване на Патриотите от нея обаче не среща подкрепа. Двата основни електората в страната са мобилизирани заради яркото съперничество на ГЕРБ и БСП.

Когато става дума за оставки на управленци, обществото няма еднозначен отговор на въпроса кое да е първо при съмнения в корупция: оставката или съдебното разследване и евентуално доказване на вина.

Във връзка с обсъждането на бюджета "Галъп интернешънъл" проверява какво е принципното масово отношение към протестите на различни обществени групи, които често се провеждат в хода на процедурата по приемане на бюджет. 52% приемат мнението, че протестите в последните седмици не са обичайни и свидетелстват за тежка ситуация.

42% пък са по-близо до мнението, че такива протести са нещо обичайно, когато се обсъжда бюджет, предполага се, че различните обществени групи ползват момента, за да постигнат по-добро финансиране в следващата бюджетна рамка.

Обсъжданията около бюджета закономерно извеждат на преден план темата за степента на държавна грижа и намесата на държавата в пазарните и икономически процеси като цяло. Това личи и в почти автоматичното одобрение за всякакви мерки на държавна намеса. Например, мнозинство от 55% подкрепят намесата на Борисов в спора между икономическото министерство и ЕМКО. Също 55% одобряват действията на Борисов за "Дунарит" и т.н., а само около една четвърт са против. Подобни данни се дължат и на подкрепата, с която Борисов се ползва сред своите привърженици.

По същия начин, сред привържениците на БСП над 70% от запитаните, например, намират скорошния конгрес на БСП за успешен за Нинова и за партията. Явно Нинова досега успява да осъществява стремежа си за синхрон с редовите социалисти.

И електоратът на ГЕРБ, и този на БСП, в последните няколко месеца стоят зад своите лидери - мобилизирани от острото противоборство. Ситуацията е почти огледална.

Независимо от това, малко повече са пълнолетните българи (50%), които подкрепят вот на недоверие към управляващите за корупция, шуробаджанащина, а 42% не го подкрепят. Тук освен привържениците на опозицията, по традиция положително отговарят и негласуващите. Резултатът е стандартен и показва недоверие към целия политически елит, което се фокусира винаги в управляващата сила.

Въпреки това, искането на ДПС Обединените патриоти да напуснат управлението се отхвърля от мнозинство от 58%, а 29% го подкрепят. Според проучването, ДПС продължава да извиква негативни мнения сред болшинството от българските граждани, а участието на патриотите във властта се възприема сравнително безконфликтно и няма обществено очакване за съществени промени във властовата конфигурация.

Критиката към управляващите е повече по отношение на съмнения в корупция, отколкото за участието на националисти в управлението.