В някои лечебни заведения от името на Сдружението "Ангели на пътя" от хора, които се представят за техни членове, се раздават визитки с идеята да привличат нови "клиенти", т.е. близки на убити, на адвокатски кантори. За това алармират от сдружението и искат обяснение от лечебните заведения, включително от УМБАЛСМ "Пирогов" и УМБАЛ "Царица Йоана".

От сдружението обръщат внимание на това, че родителите на загиналите на пътя не просто не срещат подкрепа от страна на определени хора, институции и адвокати, дори напротив - вижда се нежелание за промяна, враждебност и клевети. "Причината за това е, че всеки труп на пътя носи много пари на тези от тях, които успеят да се доберат до жертвата и семейството ѝ. След което започват да ги тормозят в момент, който е непоносимо тежък и без тяхната намеса! Като накрая ги ограбват. Легално, разбира се", изтъква "Ангели на пътя".

В подкрепа на това сдружението напомнят думите на председателя на застрахователите Светла Несторова от 2018 година, която пред БТВ заявява, че "адвокатските кантори прибират по 80-90% от обезщетението, т. е "кръвнината" под формата на хонорар. Не може близките на пострадалите да научават по-късно от адвокатите". Освен това в статията се посочва, че "десетки сътрудници на въпросните адвокатски кантори са наети с единствената задача да събират информация. За тази работа се наемат главно бивши полицаи и прохождащи юристи. Те са длъжни да вербуват хора от няколко ведомства, до които първо стига информацията за пострадали и жертви при ПТП-та. Това са спешния телефон 112, пътноподдържащата фирма, КАТ, пътна помощ и спешните медици. Атакуват се и оперативните работници от службите, тъй като всички имат достъп до системата БДС. Последните обаче искат по-висока за услугата, от порядъка на 100 лева. Причината е, че бъркането в системата оставя следи и това може да направи впечатление на някой шеф".

От Сдружение "Ангели на пътя" напомнят и за разследване на Валя Яхчиева от 2018 година относно тези практики, прилагани от адвокатските кантори и изтъкват, че адвокат е опитал да приложи и подобни методи спрямо тогавашен член на сдружението, майка на убито момче. Сдружението е подало сигнал в Софийска Адвокатска Колегия, а след като се оказа, че въпросният адвокат е пререгистриран в Смолянската Адвокатска Колегия. И там се подава сигнал, но след месеци са уведомили сдружението, че според проверката им проблем няма.

От "Ангели на пътя" са възмутени, че тази "търговия със смърт се случва и с помощта на медицински персонал, включително и лекари, от различни български болници. Още по-голямо съжаление буди фактът, че дори и уважавани лечебни заведения като УМБАЛСМ "Пирогов", УМБАЛ "Царица Йоана" и други позволяват това да се случва и на тяхна територия! От години".

Сдружението е разбрало, че от известно време в някои лечебни заведения се раздават визитки от тяхно име с цел набиране на клиенти.

"Ангели на пътя" молят за среща с Министъра на здравеопазването, Министъра на вътрешните работи, с ръководството на УМБАЛСМ "Пирогов" и УМБАЛ "Царица Йоана" по повод горепосочените проблеми. "Защото дори и в едно толкова деградирало общество като нашето, трябва да има някаква морална граница, която не трябва да се преминава. А тази практика определено го прави", категорични са "Ангели на пътя".

Рецидивист се изправя пред Темида за закана с убийство срещу Петя Иванова от "Ангели на пътя"

Рецидивист се изправя пред Темида за закана с убийство срещу Петя Иванова от "Ангели на пътя"

Той е приведен в затвора в София, тъй като има ефективна присъда по друго обвинение