Митинг- шествие „Няма да мълчим за българската природа!", в подкрепа на Странджа, Рила, Пирин, Черноморието и свободата на словото, ще се проведе тази вече в столицата.

Шествието е част от кампанията „За да остане природа в България". То ще тръгне от НДК в 19.00 часа и преминавайки по бул. „Витоша" ще достигне до храм-паметника "Св. Александър Невски".

Ден преди гледането на второ четене на Законопроекта за изменение на Закона за защитените територии в Народното събрание, природозащитниците ще излязат на улицата.

В последните дни се случиха няколко тревожни акта, към които те искат да привлекат вниманието на обществеността:

  • Уволнен е директорът на Национален парк "Рила" инж. Васил Петров, който досега противодействаше на посегателствата на "инвеститорите";
  • Очевидци заснеха потресаващи кадри от работата на булдозери в подножието на Национален парк "Рила", подготвят се строежи на хотели (Паничище) и лифт (Пионерска - Езерата) в противоречие със закона;
  • Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) се опита да ограничи разпространението на информация в Интернет за гражданските протести в подкрепа на Природен парк "Странджа".

Природозащитниците настояват Върховният административен съд (ВАС) да отмени решението, с което се обявява за нищожна заповедта за Природен парк „Странджа"; Министерски съвет да приеме Плана за управление на парка; Парламентът спешно да приеме закон за потвърждаване на всички защитени територии; Незаконният строеж на курортния комплекс "Златна перла" да бъде премахнат и територията - рекултивирана за сметка на нарушителя (фирма Краш 2000).

Те очакват министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров да даде гаранции, че няма да бъдат допуснати ски писти и съоръжения на територията на НП "Рила", като прекрати процедурата за екологична оценка на плана за ски зона Паничище.

Протестиращите искат министърът Чакъров веднага да издаде заповеди за забрана на строежите във всички предложени за НАТУРА 2000 зони за опазване на местообитания по морския бряг и по планините.

Припомняме, че вчера Европейската комисия изпрати на България първо писмено предупреждение за неуспешното прилагане на европейски екологични директиви, свързани с убежищата в дивата флора и фауна и запазването на дивите птици.

Това означава, че страната ни има два месеца да отговори на официалното писмо на еврокомисията.
Ако това не бъде направено или отговорът не е задоволителен, може да последва официална процедура срещу България пред Европейския съд.

Двете споменати директиви са основополагащи за европейската програма НАТУРА 2000, за която от комисията вече обявиха, че България не изпълнява очакванията.

В официално съобщение на ЕК, за изпратеното до България предупреждение, е цитиран еврокомисаря по околната среда Ставрос Димас, който заявява, че богатото разнообразие на България не бива да бъде излагано на риск и страната трябва своевременно и изцяло да прилага европейските директиви, свързани с опазването на природата.

България ще получи предупредително писмо от Европейската комисия за неуспеха си да транспонира правилно директивите на ЕС за опазването на естествените местообитания и на дивата фауна и флора.
Тази директива изисква от държавите-членки да определят защитени места, като част от мрежата НАТУРА 2000, която е част от мрежата от защитени територии на Европейския съюз.

От Министерството на околната среда и водите миналата седмица съобщиха, че предприемат действия да се ускори приемането на промени в Закона за биологичното разнообразие.

След вчерашната реакция на Брюксел от МОСВ декларираха, че предложенията за промени в Закона за биологичното разнообразие /ЗБР/ бяха внесени в парламента на 11 юли след действия на министерството да се ускори тяхното приемане.

За да се съкрати процедурата промените бяха внесени в парламента от председателя на парламентарната комисия по околната среда Георги Божинов.
В закона трябва да бъдат отразени и текстовете от директивите за опазване на естествените местообитания на дивата флора и фауна и за опазване на дивите птици.