Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) защитават проекта за Национална стратегия за детето (2019-2030 г.).
Позицията на МТСП и ДАЗД идва по повод нападки по адрес на стратегията, изразени по време на пресконференция на Националната асоциация "Поход за семейството" по-рано днес.
От организацията се обявиха твърдо против стратегията, посочвайки, че с документа държавата изземва функциите на родителите и контролира методите на възпитание на децата им, вместо да им помага, когато те се нуждаят от това и го желаят.
От МТСП отговарят: "Основната цел, която новата Национална стратегия за детето си поставя, е всяко дете в България, на всеки етап от детството си, да живее и да се развива в сигурна и насърчаваща развитието му среда. Това означава на първо място да се осигури подкрепа за повишаване на капацитета, както на родителите, така и на професионалистите, които работят с децата."
Поради това социалното ведомство категорично отхвърля отправените "манипулативни" твърдения, че "държавата противопоставя интересите на децата и родителите" и налага на семействата "задължителни изисквания, прескачайки ролята на родителите".
От МТСП и ДАЗД обясняват още, че държавата се грижи за това да подпомага децата и техните семейства, както и да им предоставя ресурси, подходящи условия и среда и възможности за по-качествен живот.
"Родителите са тези, които най-добре знаят от какво има нужда тяхното дете и държавата може да ги подкрепи като мобилизира усилията на държавните институции и гражданското общество. Именно заради това основна цел на проекта на Националната стратегия за детето е да се подобри взаимодействието между институциите в сферите на здравеопазването, образованието, социалната политика и политиката на сигурност", допълват от социалното ведомство.
Според МТСП целта на стратегията не е да се санкционират родителите, а те да бъдат подкрепени в правилния избор на метод на възпитание.
Нямало "66% от родителите ще бъдат подложени на наказателно преследване".
Министерството и ДАЗД обаче не посочват кой е правилният метод, а кой е неправилният - в проекта на документа се предвижда въвеждане на пълна и изрична забрана за телесно наказание над деца, за да се гарантира, правото на всяко дете да живее в сигурна и защитена от насилие среда.
Не отговаряло на истината и твърдението, че проектът на Националната стратегия за детето "нарушава Закона за нормативните актове и към нея липсва финансова обосновка и предварителна оценка на въздействието".
МТСП: "Стратегията е рамков дългосрочен и интегриран документ, който цели обединяване на политиките, свързани с децата и подкрепата на родителите, както и тяхното адекватно финансиране. За изпълнението й ще се разработи Пътна карта, която ще включва междинните индикатори, които трябва да се постигнат във всеки 3-годишен период. Финансовата рамка за съответния тригодишен период ще бъде предмет на тригодишните национални програми за изпълнение на стратегията."
В заключение социалното министерство и агенцията за защита на децата подчертават, че проектът на документа е разработен от междуведомствена експертна работна група към Националния съвет за закрила на детето, включваща представители на: Министерство на труда и социалната политика, Министерство на правосъдието, Министерство на външните работи, Министерство на вътрешните работи, Министерство на образованието и науката, Министерство на здравеопазването, Министерство на финансите, Министерство на младежта и спорта, Министерство на културата; Агенция за социално подпомагане, Национална комисия за борба с трафика на хора, Национален съвет по наркотичните вещества, Национален статистически институт, Национален осигурителен институт, Централна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Национално сдружение на общините в Р България, както и представители на 12 юридически лица с нестопанска цел, с предмет на дейност закрила на децата.
В процеса на подготовка били проведени консултации и обществени обсъждания с активното участие на родителски организации, професионални съсловия и специалисти, ангажирани в пряка работа с деца и родители, държавните институции, законодателната, съдебната и местната власт, академичната общност, детски и младежки формирования, ученически парламенти, както и граждански, международни и други организации, работещи с деца.
Поради това проектът обединявал визията на всички заинтересовани страни за "посоката на развитие на бъдещите поколения граждани на България."
Alber-Vian
на 06.02.2019 в 00:38:14 #1...и "12 юридически лица с нестопанска цел" - кой ги е упълномощил да влияят на децата ни. Аман от тия НПО-та, отровиха всичко в страната