Създаване на национална коалиция срещу насилието и телесните наказания срещу деца, която да предложи законодателни промени по този проблем.
Идеята е на омбудсмана Мая Манолова. Целта е да се създаде атмосфера на нетърпимост към всички прояви на насилие над деца и телесни наказания, но и да се подкрепи позитивното родителство.
Омбудсманът Мая Манолова организира Национална кръгла маса на тема "Агресията сред деца и насилието над подрастващите", в партньорство с Фондация "Пулс".
Изготвени са проучвания по темата. 1200 деца отговорили на два поставени въпроса.
766 малчугани са отговорили на първия: "Били ли сте обект на агресия?"
41% отричат да са били обект на агресия. Повече от половината деца обаче са били жертва на различни форми на агресия. Най често това се случва на улицата - 26,63% от анкетираните, училище - 20,63%, и у дома - 11,62%.
Манолова съпостави данните с официалната статистика от Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца за 2015 г., където са посочени 1839 регистрирани случая на форми на насилие над деца. 1224 от тях са свързани с домашно насилие, 183 случая - с насилие в училище, 206 - на улицата.
440 деца са отговорили на втория въпрос "Към кого бихте се обърнали, ако станете жертва на насилие или агресия?" 43% от анкетираните биха се обърнали към родителите, 26,36% - към полицията, 3,18% - към органите за закрила на детето.
Манолова посочи, че на пръв поглед данните си противоречат. Това е така, защото случаите, с които боравят органите за закрила, са само докладваните. "Една голяма част от случаите изобщо не се регистрират, не се заявяват и са под повърхността", изтъкна омбудсманът.
Според Манолова най-много са случаите на домашно насилие, но децата се притесняват да споделят, тъй като живеят с насилниците. Именно с това омбудсманът си обяснява факта, че според изготвеното изследване само 11% посочват, че са били обект на насилие вкъщи.
6 на всеки 10 деца редовно са подложени на телесни наказания, подчерта общественият защитник и поясни, че това не е семеен проблем, а проблем на нашето общество.
"Абсурдни мъдрости са се вкоренили в нашето ежедневие", коментира още Манолова и даде пример с поговорката "Дете се целува само докато спи". За абсурдна тя смята и друга народна мъдрост, според която детето се бие, докато е малко, за да не се налага, когато порасне.
"За година и половина не можем да се похвалим с особен напредък по темата за домашното насилие", коментира Манолова
По думите ѝ, насилието няма работно време, не се случва от 8 до 5. Затова е необходимо институциите да реагират своевременно.
В цялата страна има 18 кризисни центъра за жертви на насилие, т. е. дори няма във всяка област. Манолова изтъкна, че в двумилионна София функционират два такива центъра с общо 30 легла.
"Трябва да окуражим всички жертви на насилие. Всяка четвърта жена в България е жертва на насилие", посочи още статистика омбудсманът.
"Българинът не разпознава телесните наказания като форма на насилие, а го разпознава като форма на възпитание", смята Екатерина Велева, председател на фондация "П.У.Л.С".
chag
на 21.06.2017 в 21:23:41 #7А изследването показва ли какво децата смятат за "агресия" срещу тях? Де не се окаже, че са били подложени на агресия точно от тези другите 4 от 10, дето не са ги били достатъчно, че да станат нормални хора? Щото като гледам какви са съвременните деца все повече се убеждавам, че или боя им е бил малко или хич го е нямало. Не говоря за малтретирането на деца от родителите, разбира се. Нормалните хора ще разберат много точно какво имам предвид. Аман от либерасти, начиииии, тая и тя е в кюпа, явно.
peter-h
на 21.06.2017 в 17:03:56 #6Bulgarskoto bitie e podobno na turska sapunerka , triabva oshte godini za da osaznae koe e dobre koe ne . V selata odhte po zle .
Fulviо_Collovati
на 21.06.2017 в 16:11:29 #5*дете, а не бате
Fulviо_Collovati
на 21.06.2017 в 16:10:20 #4Аз пък съжалявам, че когато бях бате, не ядях шамари достатъчно често. Дори толкова рядко, че мисля че си спомням всички случаи в съзнателния си живот - след четиригодишна възраст.
Олаф БГ
на 21.06.2017 в 16:09:20 #3https://www.peticiq.com/signatures/174861/ Учители в открито писмо до МОН:Наредбата за приобщаващо образование е БЕЗУМИЕ - http://www.pan.bg/?page=view_article§ion_id=6&article_id=350393
Олаф БГ
на 21.06.2017 в 16:06:52 #2Провали се наредбата за приобщаващото образование. Фондациите за броба с насилието трябва да върщат пари за подпомагането на държавата в нейната разработка. Вниманието трябва да се отклони, 400 000 деца са насилвани - 6 от 10 деца насилвани 1 000 000 жени насилвани Майките бият ли? Или само бащите? Кризисни центрове за бити мъже има ли? Ами тов а не означаава ли, че в парламента и в правителството има пропорциоанен брой насилници в семействата си? Някога имаше борба за трезвесност. Днес се разкрива, че именно чрез свои политики за пласиране на спиртни напитки самата държава е пропила нацията си (русия), а след това е почнала да се бори с последствията. Борбата с насилието е този истеричен вид е насилие. Веднъж влезли в това тресавище на обсъждане по този начин, излизането ще отнеме години.
ivan-penev-H26P4xd2
на 21.06.2017 в 13:33:10 #1Политикомислие - да говориш това което не мислиш.Ако детето свикне да му се отстъпва,каква подготовка е това за живота.Нещо повече.За бели, агресия и щети на децата да се осъждат родителите на солена глоба.Родителите после знаят какво да направят.