410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим. Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това заяви пред БНР бившият заместник-министър на околната среда и водите и съпредседател на "Зелено движение" Тома Белев.
Липсата на обективна и достоверна информация ни кара да мислим, че сушата е причината за безводието. Тя обаче не е главната причина, поясни той. По думите му половината от водоизточниците у нас имат разрешителни за ползване по Закона за водите. Половината от водата, добивана у нас за питейни цели, просто не се измерва, посочи той, позовавайки се на данни на КЕВР.
Белев е категоричен, че трябва да се инвестира във ВиК инфраструктура. Първата инвестиция е да измерим какво се случва - колко вода вземаме от природата, колко достига до хората, колко се губи, поясни той. ВиК инфраструктурата е приоритет на общините. 2/3 от българските общини нямат капацитет да се справят с този проблем, по думите му.
Според него решението за малките населени места е откриване на нови водоизточници и отварянето на резервни такива. Тома Белев подчерта, че има над 8000 регистрирани водоизточника.
Където има язовири за питейни цели, режим на водата няма. Има проблем при язовирите със смесени цели - за селскостопански и енергийни цели. Там трябва производството на енергия например да стане вторично, каза още той.
MyH4o
на 26.08.2024 в 15:53:59 #3"ВиК инфраструктурата е приоритет на общините" - ПРАВИЛНО! А дали настоящата структура НАД общините помага или пречи да се преодолее този проблем? "2/3 от българските общини нямат капацитет да се справят с този проблем, по думите му" - какъв капацитет липсва? Мозъчен? Финансов? Община с подобен проблем и неизразходвани средства от годишния бюджет трябва да ОТГОВАРЯ ЗАЩО
emil-vankov
на 26.08.2024 в 11:41:18 #2А, вие спирате изграждане на нови язовири и водоеми....
dariya-decheva
на 26.08.2024 в 09:32:54 #1И как ще им помогнете, г-н Белев? Или просто констатирате