Измененията в Наредбата за сечите, публикувани от Министерски съвет за обществено обсъждане, предвижда провеждане на масови сечи за прокарване на просеки за харвестъри - тежки дърводобивни машини, алармират от WWF.
Екоорганизацията отбелазва, че новите сечи ще се извършават допълнително над вече планираните. Ако бъдат приети, те ще позволят до 17% от площта на гората, което е близо една пета, да бъде допустима за сеч.
От WWF посочват, че измененията в Наредбата за сечите, предвиждащи добива от сечи за просеки за дърводобивните машини да не се включва в допустимия размер на ползване, определен от горскостопанските планове и програми, противоречи пряко на чл. 13, ал. 4 от Закона за горите. Подобна промяна обезмисля горскостопанското планиране, което отчита състоянието на горите, и застрашава практиките за устойчивото им управление. Освен нарушение на националното законодателство, превишаването на ползването, определено в горскостопанските планове и програми, ще доведе и до нарушение на европейския регламент за обезлесяването (Регламент (ЕС) 2023/1115).
Ако влязат в сила, промените ще предизвикат:
- фрагментация на горите
- увеличаване на ерозията
- увреждане на горските почви
- влошаване на здравословното състояние на горите
- намаляване капацитета на горските екосистеми да изпълняват водоохранни, водопречистващи и водозадържащи функции
По думите на Нели Дончева, ръководител програма "Гори" във WWF, "тези изменения очевидно имат за цел да допуснат масово навлизане на тежки машини в горите, което да увеличи дърводобива. Това означава лесовъдските системи в България, които в голямата си част са съобразени с условията на терена, релефа и климата, както и със спецификата на горските насаждения, отсега нататък трябва да се съобразяват с техническите възможностите на машините. Това е абсурдно и е огромна стъпка назад за лесовъдската наука в България. В резултат ще се влоши състоянието на горите и предоставяните от тях екосистемни услуги".
Предвидените промени са в разрез с нормалните функции на горите и екосистемните услуги, които оказват на хората. Такива са: защитата на почвите и водните ресурси, пречистването на въздуха, поддържането на биологичното разнообразие, осигуряването на социални, образователни, научни, ландшафтни и рекреационни ползи за обществото, регулирането на климата и усвояването на въглерода, изтъква природозащитната организация.
shtimpo
на 02.12.2024 в 10:53:57 #1Добре е да сме информирани, че интернационална организация като WWF определя какво (не) трябва да случва в РБ