Правителството одобри състава на българската делегация за участие в траурната церемония за погребението на папа Франциск.

Тя ще се състои в италианската столица Рим.

Ръководител на българската делегация ще бъде премиерът Росен Желязков.

В състава на делегацията са включени още заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, заместник министър-председателят България Атанас Зафиров, министърът на външните работи Георг Георгиев и извънредният и пълномощен посланик на България при Светия престол Костадин Коджабашев.

Изложиха за поклонение тялото на папа Франциск

Изложиха за поклонение тялото на папа Франциск

В сряда сутрин той ще бъде преместен в базиликата "Свети Петър", където миряните ще могат да му окажат последна почит

Погребението на папата ще се състои в събота, 26 април. Очаква се на церемонията да присъстват редица световни лидери. Такива планове вече обявиха президентите на Бразилия, САЩ и Франция. За погребението ще се съберат и представители на различни религии и църкви.

Папа Франциск почина на 21 април на 88-годишна възраст. Преди месец той беше изписан от болницата след 40-дневно лечение на тежка двустранна пневмония. Неговите лекари по-късно разкриха, че понтифексът два пъти е бил на ръба на смъртта и в крайна сметка му е предписана пълна почивка за два месеца. Въпреки това той започна да ходи на кратки разходки, за да посети базиликата "Свети Петър". На Великден понтификът взе папамобил за обиколка на площад "Свети Петър", пълен с вярващи.

Самият папа Франциск описа опростен ритуал за погребението си. Той пожела да бъде погребан в папската базилика "Санта Мария Маджоре", която винаги посещаваше за молитви.

Инсулт е причинил смъртта на папа Франциск
Обновена

Обявиха как ще бъде погребан папа Франциск, анонимен е платил всички разходи

Това се казва в изявление на Ватикана, след като по-рано през деня бе потвърдена смъртта на Светия Отец