България има реален шанс да се позиционира и да участва наравно с всички в рамките на петата индустриална революция чрез изграждането на гигафабрика за изкуствен интелект (ИИ). Това стана ясно по време на кръгла маса, организирана под надслов "България и петата индустриална революция", която събра представители на държавата, ИТ сектора, местната власт и образователната общност.
Изграждането на гигафабрика за ИИ у нас ще отвори вратата към милиарди евро инвестиции и хиляди високотехнологични работни места, подчертаха участниците.
Сред основните цели е позиционирането на България като привлекателна локация за глобални технологични гиганти като Microsoft, Google, OpenAI и други, които активно търсят нови терени за изграждане на бъдещите си изчислителни мощности.
"За първи път България може да участва в индустриална революция наравно с всички", заяви Доброслав Димитров, изпълнителен директор на БРАИТ. Той подчерта, че в следващите пет години се очаква построяването на повече фабрики за изкуствен интелект, отколкото за последните 20 години взети заедно.
Президентът Румен Радев закри форума с ясно послание: "Историческата възможност е тук и сега. Големите технологични корпорации вече търсят нови локации извън Западна Европа и САЩ, където капацитетът за електрозахранване е изчерпан. България разполага с всичко необходимо - ресурси, локация, кадри и климат."
Президентът настоя изпълнителната власт спешно да изготви концептуален документ с ясни параметри за това какво страната може да предложи - включително електрическа мощност, водни ресурси, образователен потенциал и административна готовност.
Според него е от решаващо значение всички заинтересовани страни да говорят "с един глас" пред потенциалните инвеститори.
"Нека не се заблуждаваме - компаниите, които могат да изграждат такива центрове, са не повече от 10 и са предимно американски. Но ако успеем да привлечем дори една от тях, това ще изведе България на нова технологична орбита", добави Радев.
Участниците в кръглата маса бяха единодушни, че само с общи усилия и политическа воля България може да се възползва от този рядък шанс и да премине от позиция на консуматор на технологии към създател на иновации, които ще оформят дневния ред на бъдещето.
nsmilitia
на 07.04.2025 в 17:49:33 #2Нерде Ямбул, нерде Стамбул...
Crosby
на 07.04.2025 в 17:34:04 #1Румба
, че си тъп като галош е ясно, откъде ще вземеш ток за подобна гигафабрика, под твоето управление стигнахме до там да внасяме ток от Румъния, Гърция и Турция тази зима, това никога ама никога не е било, винаги сме изнасяли ток за тези държави!
Освен че си прост си и наивен, не виждаш ли че западняците и САЩ искат да строят тези технологични центрове извън техните държави, за да не си хабят ресурсите за ток, да разтоварят енергийната си система. САЩ построиха два подобни технологични центъра във Франция и сега французите се чудят защо им е толкова скъп тока, при положение, че имат 32 АЕЦ, а тока от АЕЦ е супер евтин.