Предложенията в Проектобюджет 2023, касаещи ресторантьорството, са лобизъм в полза на банките. Това се посочва в позиция на Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България.
Според двете браншови организации тези предложения ще натоварят българския предприемач в сферата на заведенията за хранене и развлечения и резултатът ще е нулев.
Те определят като безумно и дискриминационно предложението, ако не получи касова бележка, клиентът да не плаща сметката. Според БАЗ и СЗБ предложението е предпоставка за сериозни конфликти между предприемачи и потребители, тъй като няма ясна обосновка как се доказва неиздаването на касова бележка и какво се случва, ако клиентът си тръгне, преди изобщо да му е донесена сметката.
То показвало и пълната несъстоятелност на държавата да извършва вменените ѝ в закона дейности, като ги прехвърля на клиентите. По тази причина от бранша питат ще има ли съкращения в администрацията на Министерство на финансите и НАП, след като вменяват на гражданите да изпълняват задълженията им.
Според ресторантьорите мярката нарушава равноправието между всички участници в икономиката на държавата - дружествата, служителите, клиентите и отделните браншове, налага задължения и лишава отделни обществени групи от правото на равнопоставеност, заложено в Конституцията, което е в разрез със законодателството на Европейският съюз и Хартата на основните права в ЕС. Отбелязва се, че мярката може да бъде приложена единствено след анализ за нейната законосъобразност, но трябва да засяга всички икономически сектори.
От БАЗ и СБЗ отбелязват, че другото основно предложение - заплатите на всички служители в сектора да се изплащат само по банков път, няма да доведе до по-висока събираемост на данъци, но ще натовари административно и финансово бранша и ще облагодетелства банките, които щели да получават милиони под формата на множество такси. Според бранша тази мярка също е дискриминационна, защото за останалите бизнеси важи само за фирми, които са с повече от 50 служители.
В становището се посочва, че при така направените предложения се вижда, че държавата иска да направи банковата система най-големия администратор на данни и да включи в нея служители и суми, които към днешна дата не са нейни клиенти.
Ако не ставаше дума за лобизъм в полза на банките, а за защита на държавния интерес, то би следвало да се предвидят намаление или премахване на таксите по транзакции и обслужване на сметки, подчертават от бранша.
Те считат, че задължението да се плаща само по банка ще отблъсне допълнително хората да работят в сектора, когато това се поставя, като изискване само за тях. Най-потърпевши щели да бъдат курортите и сезонните обекти.
БАЗ и СБЗ подчертават, че укриването на данъци е нелоялна конкуренция, но са категорични, че не това е начинът за справяне с този проблем.
Те отбелязват, че по данни на ЕС най-ефективната мярка за борба със сивата икономика е приемането на направените разходи от страна на потребителите през годината за разход при подаване на годишните данъчни декларации. По този начин всеки потребител е заинтересован да му бъде издадена касова бележка и да я запази, за да може да я използва като разход за намаляване на данъчната си основа.
projekt
на 04.07.2023 в 10:32:10 #2ами в момента държавата е "мащеха" за бизнеса който е законен или полузаконен. ако нямаш фирма никой нищо не ти прави. ако имаш фирма и направиш някоя грешка ти разкатават майката. например - продаваш краставици на пазара, продаваш на улицата. ако не плащаш данъци...няма проблем. ако обаче имаш фирма и не издадеш касова бележка.....свят ти се завива от глоби. ако имаш регистриран сервиз за автомобили и не издадеш бележка......глоби, санкции, къде изхвърляш маслото, къде складираш гумите....мъка. ако обаче си бай Пешо и работиш в личния си гараж.....няма проблем. а и настина това с банките е много неприятно. задължен си да имаш разплащателна сметка и дебитна карта което означава 3-5 лв. на месец за карта и 5-10 лв. за разплащателна сметка. или трябва да ходиш да си теглиш парите. наистина това с лобизма на банките е много неприятно. а и спирането на сивия сектор не става като прекараш парите през банките. това което се плаща "официално" ще минава през банката, а другото пак ще се дава на ръка. а и настина защо от 2,1 милиона работещи (според сайта на НСИ за 2022) близо 100 000 човека са администрация - държавна, общинска. като сложиш военни, полицаи, съдии, прокурори, разни агенции и накрая може да излезе че 8-10% са някакъв вид администрация (което не е много коректно от моя страна). дори и в момента излиза че едва ли не ако имаш проблем и веднага трябва да се реши защото дори в момента на 20 човека има един зает в администрацията. всички сме свидетели на проблемите които има там. като отидем на опашка в КАТ, в общината, за разрешение, на лекар........навсякъде само проблеми. и накрая излиза някой и ти казаха "ами за да стане по добре трябват повече пари" само че всички сме свидетели как през последните години се увеличиха заплатите но никой не видя ефект от това. нито полицията си върши по добре работата, нито в общините са намалели опашките. всеки има своето оправдание, всеки много работи, но крайния ефект.....го няма никакъв. така че хората не искат да дават пари на държавата защото виждат че държавата не разпределя добре и честно парите които всички ние даваме. по принцип "държавата това сме ние" е вярно, но не важи за България. тук ние сме си ние, а държавата а хора като Бойко, Кирчо, Доган, Корнелия, Гешев...не може Кирчо и Кокорчо да се обясняват как "посолството" им казало да правят това или онова и после да искат от мен да плащам повече данъци защото от "посолството" така им казали
Xa-x@v
на 04.07.2023 в 10:09:57 #1На тях,кога нещо им харесва?Има ли нещо,което да одобрят?Искат не искат това ще стане навсякъде това е сигурно на 100%. После всички питат,къде била държавата?Как да има пари държавата,като не искат да плащат данъци?