Партия "Зелено движение" настоява за увеличаване на защитените територии и за ефективно защитаване на тези зони, включително Природен парк "Сините камъни" в района на Сливен.

В позиция по темата партията призовава държавата да опазва ценната природа и да не допуска тя да бъде приватизирана и застроявана.

Припомняме, че с решение на Общинския съвет в Сливен бе одобрено превръщането на местностите в парк "Сините камъни" "Даулите" и "Карандила" в селищни образувания, което предизвика серия от протести, а общината спря действията по урбанизация на тези територии до приемането на план за управление на парка.

От "Зелено движение" изтъкват, че през последните месеци застрояването заплашва не само досега неурбанизирани територии, но и защитени зони по "Натура 2000" и дори защитени територии с по-строг режим на опазване, както с опитите да се откъснат части от Природен парк "Сините камъни".

Партията посочва като пример за негативната тенденция и проект за изграждане на голям фотоволтаичен парк в пролома на река Арда, в обхвата на две защитени зони от европейската мрежа "Натура 2000" - "Източни Родопи" и "Маджарово". Според екоформацията с това ще бъдат увредени или заплашени местообитанията на редки птици и други животински видове, както и местният поминък, зависещ от туризъм, свързан с наблюдение и фотография на дива природа.

От "Зелено движение" посочват, че подкрепят протестите на граждани срещу намаляване на площите на защитените зони и територии и заявяват, че защитената природа не само трябва да бъде обявена за опазване в изпълнение на политически ангажименти за възстановяване на природата и опазване на средата на живот, но и да е добре управлявана. "Крайно време е държавните институции - като Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и регионалните му инспекции - да контролират и спират увреждането на защитените територии и да изпълняват задължението си за опазването им", подчертават от партията и уточняват, че то включва дигитализиране на картите на защитените зони, редовни изследвания от квалифицирани учени, разработване на адекватни за състоянието на природата и целите на опазването й планове за управление, осигуряване на човешки ресурси на парковите дирекции и изпълняване на конкретни мерки за дейности за биоразнообразието и контрол в защитените природни места на България.

От "Зелено движение" посочват подробно какви заплахи виждат за заплахите парк "Сините камъни":

  • Приватизация на местностите "Карандила" и "Даулите" - На 14 ноември 2024 Общинският съвет на Сливен на свое заседание прие обявяването на две емблематични местности в Природен парк Сините камъни- "Даулите" и "Карандила" за "селищни образувания" с местно значение - курорт. Предложенията са по инициатива на кмета и целта им не се крие: "имотите на Карандила и Даулите да не бъдат публична собственост, да могат да се продават на собствениците на сгради, които искат да инвестират в тях, да ги развиват, и в крайна сметка урбанизираните територии на тези две места да могат да се развиват" (протокол на сесия на общински съвет Сливен, стр. 57).
  • Процедура за изключване на поземлен имот, в който се намира бившия "Алпийски дом" - Имотът е застроен още преди обявяването на природния парк като сградата е била с обществена функция (Алипийски дом), впоследствие - използвана от БКП и след промените от 1989 е върната на Български туристически съюз. След време, сградата е продадена, а сегашният собственик е "Болкън Резидънс" ЕООД. По Закона за защитените територии имотът не е собственост на фирмата, но на 20 август 2024 г. "Болкън Резидънс" ЕООД подават молба до Дирекцията на Природен парк Сините камъни за изключването му от територията на Природен парк "Сините камъни". Имотът е публична държавна собственост с идентификатор 67338.404.1 и площ от 11 771 кв.м. На него към момента се намират две сгради - хотел и сграда за енергопроизводство с обща застроена площ по-малко от 1000 кв. м. Той е ограден и недостъпен за посетителите на природния парк, въпреки че е част от него и включва гора и река, неразделна част от екосистемата на защитената територия. На страницата на МОСВ има и публикувана проектозаповед за изключване на поземлени имоти от природния парк

От партията заявяват също, че човечеството е на ръба на екологична криза заради изчерпване на ресурсите и унищожаване на екосистемите на Земята. "За да може планетата да съществува във вид, в който човечеството да оцелява на нея, е важно да се изпълняват редица политически решения за обръщане на курса на унищожение на природата. Една от важните политики е запазването на "островите" на здрави екосистеми и постепенното възстановяване на загубени заради преексплоатация природни места", посочват от "Зелено движение" и добавят, че именно защитените територии дават шанс за опазване околната среда.

От формацията отбелязват, че в Европейския съюз (ЕС) се провежда политика на опазване и увеличаване на площта на защитените територии, включително Стратегия за биоразнообразието и Регламент за възстановяване на природата. "Зелено движение" призовава МОСВ всички държаявни институции да изпълняват политическите цели за опазване на природата не само заради изпълнение на ангажименти към ЕС, за опазване на национално природно наследство, на качеството на живот и достъп до туристически ресурс за населението на местните общности край Сливен и Котел, но и за осигуряване на въздух, вода и шанс за оцеляване на бъдещите поколения.