Децата в Австралия лесно заобикалят минималната възрастова граница, наложена от социалните мрежи, показва доклад на регулатора за онлайн безопасност eSafety. Проучването беше публикувано в четвъртък, в навечерието на планираната от австралийското правителство забрана за достъп до социалните медии за деца под 16 години, която трябва да влезе в сила в края на 2025 г., предава "Ройтерс".
Докладът комбинира данни от национално проучване за използването на социални мрежи от деца на възраст между осем и 15 години, както и отговори от осем водещи платформи, сред които YouTube (Alphabet), Facebook (Meta) и Twitch (Amazon). Според данните 80% от австралийските деца на възраст от осем до 12 години вече използват социални мрежи, като най-популярните сред тях са YouTube, TikTok, Instagram и Snapchat.
Повечето социални мрежи имат политика да не допускат потребители под 13 години, но проучването показва, че този праг масово се заобикаля. YouTube е единствената платформа, която официално позволява достъп на деца под 13 години, ако акаунтът е свързан с родителски профил и подлежи на надзор. Въпреки това, никое от децата между осем и 12 години, които имат акаунти, не е съобщило, че профилът му е бил закрит заради възрастови ограничения.
Проучването разкрива още, че 95% от тийнейджърите под 16 години използват поне една от осемте анализирани платформи. Само Reddit не изисква задължително въвеждане на дата на раждане при регистрация, но всички останали платформи се базират на самодекларация без допълнителни механизми за удостоверяване на възрастта.
"Има още много работа, която трябва да се свърши от социалните платформи, които разчитат на честността на потребителите при заявяване на възрастта си. С приближаването на законодателната забрана този проблем трябва да намери отговор", коментира комисарят по електронна сигурност Джули Инман Грант.
Някои социални мрежи, сред които TikTok, Twitch, Snapchat и YouTube, използват инструменти за активно откриване на потребители под 13 години, но други платформи не прилагат такива методи, въпреки че разполагат с технологията. Въпреки това, повечето социални медии са започнали проучвания за подобряване на механизмите за удостоверяване на възрастта, се посочва още в доклада.
Австралия стана една от първите страни в света, която прие такава строга регулация за достъпа на деца до социалните мрежи. Предстоящата забрана за под 16-годишните ще постави нови предизвикателства както пред технологичните компании, така и пред родителите и самите деца.